Diyarbakır’da TJA’nın kadın katliamlarına dikkat çekmek için Şeyh Said Meydanı’nda yaptığı açıklamaya müdahale edildi. açıklama kadınlar müdahale Açıklama yarıda kesilirken, kadınlar dağılmaya zorlandı. kadınlar acıklama Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) öncülüğünde politik cinayetlerle katledilen kadınlara ilişkin Dağkapı Meydanı’nda açıklama gerçekleştirildi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy, Zeyyat Ceylan, Barış Anneleri üyeleri, Rosa Kadın Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri katıldı. Açıklama öncesi konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Katliamlar karşısında kadın mücadelesinin de yükseldiği dönemlerden geçiyoruz. İran’da, Afganistan’da Kürdistan’ın her yerinde dünyada sesini yükselten bütün kadınları selamlıyor, yaşamını kaybetmiş kadınları da anıyoruz. Bu yolu açanların ardıllarıyız, bu devrim yolundan vazgeçmeyeceğiz. Diktatörler, kadınları katlederek, cezaevine atarak yıldıramayacaklar. Özellikle Kürt kadınlarına yönelik yürütülen yok etme politikalarına karşı isyanımızı yükseltmek için bir araya geldik” dedi. Sonrasında “Dünyada Yükselen Kadın Sesi Devrimin Sesidir” başlıklı ortak metni, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Yöneticisi Safiye Akdağ okudu. Ortadoğu’da dini istismar eden tüm sağcı erkek yapıların önce kadın kazanımlarına yöneldiğine işaret eden Akdağ, “Kadın düşmanı uygulamaları ile tüm dünyaya korku salan ve hızla toprak işgal eden barbar IŞİD, Şengal’e saldırarak buradaki Kürt kadınları köleleştirmiş ve pazarlarda satarak korkunç görüntülerle dehşet yaratmıştır. IŞİD’e karşı Kobanê’de amansız bir mücadele veren Arin Mirxan ve Hevrin Xelef ve yüzlerce kadın direnişçi ‘jın jiyan azadî’ sloganı ile hayatlarını feda ederek, direnişin zafere götüreceğini göstermiştir. Kobane direnişi devrimleşerek dünya kadınlarına ilham kaynağı olmuştur” diye belirtti.

İran ve Afganistan

Humeyni Devrimi’nin (1979) de önce kadın kazanımlarına yöneldiğini hatırlatan Akdağ, İran ve Afganistan’da yaşananları şöyle özetledi: “Kadınlar, şeriat kurallarının geçerli olduğu Rojhilat’ta Orta Çağ karanlık zihniyetiyle mücadele etmiştir. Jîna Emînî’nin katledilmesiyle kadınlar ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla isyan başlatarak şeriat kurallarını artık kabul etmediklerini haykırmaktadırlar. Afganistan’da Taliban’ın yönetime gelmesiyle yaptığı ilk şey yine İran’da olduğu gibi kadın haklarına ve kazanımlarına saldırmak olmuştur. Taliban, Kadın İşleri Bakanlığı'nın adını değiştirmiştir. Kadın İşleri Bakanlığı kabineden çıkartılıp yerine ‘İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı’ kurulmuştur. Söz konusu bakanlık, daha sonra kadınların özgürlüğüne yönelik kısıtlayıcı adımları hayata geçirmiştir. Taliban'ın İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı Mayıs 2022'de duyurduğu bir kararla, Afganistanlı kadınlara örtünme zorunluluğu getirmiş; söz konusu kararda, ‘izzeti ve onurunun’ korunması için kadınların çarşaf ya da burka giymeleri şart koşulmuştur. Söz konusu bakanlığın kararlarıyla şimdi de Afgan kadınların artık üniversitelerde okumasına veya herhangi bir konuda özel kurs almasına izin verilmiyor. Tüm yerel ve uluslararası kuruluşlar, kadın çalışanları işten çıkarmaları konusunda uyarılıyor ve daha birçok kısıtlama getiriliyor. Afganistan ve İran’da kadınların direnişi tüm dünya tarafından sahiplenilmeli. Devrimlerin dili kadınların dilidir. Faşizmin, ırkçılığın ve gericiliğin karşısında kadınlar yaşamları pahasına tüm topluma öncülük etmektedir.”  İstanbul Sözleşmesi Türkiye’de Anayasa tartışmalarının yapıldığı bu günlerde, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına değinen Akdağ, “Farkındayız, karşısındayız, kabul etmiyoruz. Kadınların, kadın örgütlerinin görüşü ve desteği olmadan atılan her bir adımın her bir değişikliğin kadın düşmanı olduğunu ve kadınlar üzerinden tüm toplumun hedef alındığını bilmekteyiz” ifadelerini kullandı.  ‘Değerleri büyük’ “Kürt kadınlar olarak öncülerimize yönelik başlatılan cadı avlarına, suikastler ve tutuklamalara, sürgünlere karşı buradayız” diyen Akdağ, şöyle dedi: “Tarih faşist gerici erkek sistemlerin karşısında bizlerin mücadele tarihidir. Özgür bir yaşamın ancak kendi kendini yönetmekle mümkün olabileceğine inanan Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar Kürt kadın hareketinin öncüleri olan üç kadın üç yoldaşımız Silopi de katledildiler onlar bize en zor şartlarda direnmenin cesaretini gösterdiler. Kadın düşmanı rejimler, yönetimler, iktidarlar, dünyanın her yerinde lider ve öncü kadınları hedef haline getirerek katlediyor. 10 yıl önce tüm ömrünü kapitalist sistemle mücadele ederek, alternatif bir yaşam modelinin kurulmasının mümkün olduğunu savunan ve bu modeli kurmak için çaba gösteren kadın mücadelesinin öncüsü Sakine Cansız, Paris’te Fidan Doğan Leyla Şaylemez’le birlikte katledildi. ‘Tüm yaşamım kavga diyerek kadın devrimi yaratılır’ diyenlerin yaratığı değerler büyüktür.”

Gülistan Doku nerede?

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybedilmesine ilişkin de konuşan Akdağ, “4 yıldır bıkmadan usanmadan sorduk. Bugün 5 Ocak ve kaybolduğu günde yeniden soruyoruz. Gülistan doku nerede? Özel savaş politikalarıyla, güç odakları çeşitli şekillerde bir araya gelerek kadın bedeni gibi çocuk bedenini de nesneleştirerek tecavüz kültürüne tabi tutmaktadır” diye belirtti.  

Editör: Haber Merkezi