ATYG’den bahar buluşması ATYG’den bahar buluşması

Kürtlerin Rumi Takvim’e göre 13 Ocak’ta kutladığı Serê Salê (yılbaşı), Dicle Kültür Sanat Derneği öncülüğünde Çocukça, Sur Anka Derneği, Rengarenk Umutlar Derneği, Genç Alan Derneği ve Amed Şehir Tiyatrosu, etkinlik ile kutlandı. Sûr'da bulunan Dicle Kültür Sanat Derneği'nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Onların bir parçasıyız’

Serê Salê etkinlikleri sabah saatlerinde "Kosegerî” gruplarının Sûr'da mahallelerinde  esnaf ve evleri dolaşmasıyla başladı." Kosegerî” akşam saatlerinde de Dicle Kültür Sanat Derneğinde bir araya geldi. Etkinlikte konuşan Dicle Kültür ve Sanat Derneği Eşbaşkanı Celal Ekin, yeni yıl kutlamalarının bir kültür olduğunu ve amaçlarının kendilerinden sonra gelecek kuşaklara da kültürlerini aktarmak olduğunu söyledi. Ekin, Adalet nöbetinde ve açlık grevinde olan tutsakları selamlayarak şu şekilde konuştu: "Açlık grevlerindeki tutsakları ve adalet nöbetindeki anneleri  desteklediğimizi söyleyip onlara destek mesajı göndermeyeceğiz. Çünkü onlardan bir parçayız. Sonun kadar onlarla birlikte olacağız.”

Konuşmalar Erbane,  Denbejii stranlar,  Stand Up gösterisinin ardından ve Sanatçı Kadir Çat sahne aldı. Etkinliğe katılanlar halayla eşliğinde eğlendi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz