Aydın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş'ın yaşamını yitirmesi birçok kentte öğrenciler tarafından protesto edildi. Önceki gece Diyarbakır'da başlayan protesto eylemleri ise sürüyor. 

Diyarbakır’da önceki gece Süleyman Bin Halid  Kız Öğrenci ile İyaz Bin Ganem Kız Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler Zeren Etaş’ın ölümü için protesto eylemi düzenledi.

Süleyman Bin Halid Kız Öğrenci Yurdu’ndaki öğrenciler polis müdahalesiyle karşılaşması sonrası her iki yurtta kalan öğrenciler Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’ne doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Rektörlük önünde toplanan öğrencilere ‘rektör burada değil’ denildi. Bunun üzerine öğrenciler kendi aralarında aldığı eylemsellik kararıyla bugün bir kez daha Dicle Üniversitesi’nin içinde toplandı.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 12.26.27

Hem Zeren Ertaş’ın ölümünü protesto eden öğrenciler, hem de son günlerde taciz ile karşılaşan öğrenciler için ses çıkardı. 

Dicle Üniversitesi’nde bir araya gelen öğrenciler burada yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamayı Dicle Üniversitesi öğrencilerinden Elif Çoban okudu.

112 çalışanları: Sözler tutulmadı 112 çalışanları: Sözler tutulmadı

Zeren Ertaş’ın anarak ailesine başsağlığı dileyen Çoban, “Son bir kaç haftada bir arkadaşımız KYK yurdunda bir arkadaşımız okul yemekhanesinde intihar etti. En son iki gün önce Aydın'da KYK yurdunda asansörün düşmesi sonucu da Zeren arkadaşımız hayatını kaybetti. Bu öldüren düzeni kabul etmeyeceğiz, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın hesabını soracağız. 

Ayrıca Dün kampüste tacize uğrayan arkadaşımız; yapılamayan ışıklandırmanın, çözülemeyen ulaşım sorununun mağdurudur. Tacizcilerden ve katillerden hesabı örgütlü gençlik soracak. Üniversitede sorunları çözmeyen AKP- MHP iktidarı çözüm üretemedikleri gibi ölümlerimize sebep oluyorlar. Bizler üniversite öğrencileri olarak öldüren sisteme karşı dayanışma ile kampüslerde ve meydanlarda mücadeleye devam edeceğiz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Rektör gelene kadar eylemlerine devam edecekler

Gençler daha sonra “Kampüste taciz varken polis neredeydi”, “Dik dur eğilme davana sahip çık”, “Kampüste polis istemiyoruz”, “Rektör buraya” sloganları ve alkışlarla oturma eylemine geçti.

Öğrenciler, Rektör gelene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.