DTSO bünyesinde kurulan Bilim Eğitim Vakfı’nın gençlerin işgücüne katılımı ve nitelikli işlere erişimi için hazırladığı 315 bin Euro bütçeli proje, Avrupa Birliği’nden hibe desteği aldı. İnsan Kaynakları Operasyonel Programı kapsamında desteklenen projenin imza törenine DTSO Bilim Eğitim Vakfı Başkanı Mehmet Kaya, Sayman Üye Baran Durmaz katıldı. 1 yıl süreli proje kapsamında Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde gençlere tasarım eğitimleri verilecek, iş kurmak isteyenlere mentorluk desteği verilecek, iş bulmak isteyen işletmeler ile eşleştirilecek. DTSO’dan eğitim alan gençlere farklı sektörlerde istihdam edilmeleri için iş bulma desteği sunulacak, farklı kentlerde iş arayan gençlere de destekler verilecek. 

Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde 2 yıldır moda tasarım, görsel tasarım alanlarında düzenli eğitimler düzenleniyor. Onaylanan yeni proje kapsamında da 150 gence animasyon, sinema, grafik tasarım, web tasarım, görsel tasarım, dijital pazarlama ve sosyal medya gibi gelişen mesleklerde ve t tasarım odaklı iş alanlarında eğitim verilecek. 

DTSO, AB, UNDP ve FAO ile ortak projeler yürütüyor

Proje hakkında bilgi veren Kaya, “Diyarbakır ne eğitimde ne de istihdamda olmayan genç nüfusun en yüksek olduğu illerden biri. Gençlerimizin becerilerini geliştirmek, nitelikli işlerde çalışmalarını desteklemek için Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde 2 yıldır aktif çalışmalar yapıyoruz. Bu proje desteği ile eğitim programlarının yanında gençlerimizin iş bulmalarına da destek olacağız. Seçtiğimiz eğitim alanları gençlerin de ilgi duyduğu ve gelecek potansiyeli olan alanlardır. Gençler bu alanlarda kendi işlerini kurabilir veya farklı sektörlerde daha nitelikli işlere erişebilirler” dedi. 

Oda ve vakıf olarak farklı alanlarda projeler geliştirdiklerini belirten Kaya, “Girişimcilik, mesleki eğitim, gastronomi, kırsal kalkınma, yerelde üretimin ve KOBİ’lerin desteklenmesi gibi farklı alanlarda kendi öz kaynaklarımız, uluslararası işbirlikleri ve hibe destekleri ile çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda önemli deneyimlerimiz var. AB, UNDP, FAO gibi pek çok uluslararası kuruluş ile ortak çalışmalar yapan bölgede öncü kurumlardan biriyiz.  Gastronomi, Girişimci Destek Merkezi ve Sanayi Mektebi bünyesinde sağladığımız bu işbirlikleri ile kadınlar, gençler ve KOBİ’lere yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi. 

Editör: İnanç Yildiz