DTSO, Oda organları ve üyeleriyle bir yıllık değerlendirme toplantısı ve meslek komiteleri müşterek toplantısını gerçekleştirdi.

Dtso 2023 Faaliyet

Toplantıya DTSO Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komite, DTSO Kadın Meclisi,  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Genç Girişimciler Kurulu, Yüksek İstişare Kurulu ve İş Konseyi Üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Nevin Il

‘Başarının paydaşı ve sahibi DTSO’dur’

Toplantıda konuşan DTSO Meclis Başkanı Nevin İl, “Mezopotamya coğrafyasının kadim kenti Diyarbakır kültür, sanat ve ticaretin merkezi olduğu kadar siyasetin de kalbinin attığı bir kenttir. Bizler bu yapının bireyleri ve yöneticileri olarak kentimize karşı olduğu kadar bölgemizin bütün sorunlarına karşı duyarlılığımızı devam ettirmiş, gerektiğinde bu yolda her türlü bedeli de ödemiş insanlarız. En zor koşullarda bile bu kenti terk etmeyip, coğrafyamızın, halkımızın ekonomik anlamda refahını arttırmak için çaba göstermiş bireyleriz. Bu çabalarımızın asla kesintiye uğramayacağından da eminim. Bütün kısıtlı imkanlara rağmen bugün eğer bu kentte 4 adet OSB bulunuyorsa ve bu alanlarda binlerce insanın istihdamı sağlanabilmişse bu büyük bir başarıdır. Ve bu başarının paydaşı ve sahibi DTSO’dur, seçilmiş yerel yönetimlerimiz, meslek odalarımızdır. Ekonomik yapılanmalarda toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışını savunan ticaret odamızın, fırsat eşitliğine hedefli, en önemli projelerinden biriydi Kadın Meclisi ve birlikte başardık. Başta Odamız olmak üzere, kentteki bütün paydaşlarımız ile kurmuş olduğumuz Kent Koruma ve Dayanışma Platformu oldukça önemli bir yapılanma. Aynı şekilde Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaya’nın çabaları ile kurulmuş olan Tarım Konseyimiz var artık. İş Konseyimiz, Yüksek İstişare Kurulu Kadın meclisi gibi yapılarımız var.   Bizler kendi kaderimizi kendimiz belirlemek istiyorsak, örgütlü yapılarımızı güçlendirmek, farklı alanlarda kurumsal yapıları, birlikleri, kooperatifleri, konseyleri kurmamız gerekiyor. Tabii bu yapıları kurmakla da kalmayıp bu yapılarımızın daha aktif çalışmalarını sağlayacak kurumsal olanaklarımızı da sunmamız gerekiyor. Bugün burada sizlerle bir araya gelmek, sizlerden alacağımız görüş, önerilerle çalışmalarımıza yön vermek, kentimizi, coğrafyamızı kalkındırmak, yarınlarımıza daha güvenle bakmak istedik. Bizleri yalnız bırakmayan, her zaman ve her alanda yanımızda olan siz değerli iş insanlarımıza, kurullarımızda görev yapan her bir bireye teşekkür ediyorum” dedi.

Kaya Mehmet

‘Vakfımızın temel amacı Diyarbakır’da Üniversite kurmaktır’

DTSO’nun üye sayısı 23 bine dayandı DTSO’nun üye sayısı 23 bine dayandı

Daha sonra konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, sözlerine Diyarbakır Rudaw Temsilcisi Maşallah Dekak’a yönelik yapılan çirkin saldırıyı kınayarak başladı.  DTSO kayıtlı üye sayısının 222 bin 800 olduğu ifade eden kaya, “2023 yılında 2 tane sektörümüzdeki üye artışı yaşandı. Bölgenin en önemli gücü inşaat sektöründe üye sayısı önceki yıla göre %13. 37 artmıştır. Diğer önemli bir artışta İmalat sektöründe yaşandı. Önceki yıla göre imalatçı firma sayımız yaklaşık %11 artış sağlandı. Bu iki sektör kentimiz için çok değerli. Odamız bünyesinde faaliyet gösteren 3 tane kurumumuz var. Bunlar Kredi Garanti Fonu, Türk Standartları Enstitüsü ve Vize Başvuru Merkezi’dir. Odamıza ait Bilim ve Eğitim Vakfımız var. Vakfımız Kürt dili ile ilgili çalışma yapan derneklere, yayınlara destek veriyor. Vakfımızın temel amacı Diyarbakır’da Üniversite kurmaktır. Bugün aslında. Buradan belirtmek isterim ki, gerçekten kadın temsiliyeti anlamında gerek yönetim kurulunda olsun, gerek mecliste olsun, gerekse de kurduğumuz yapılarda Türkiye'de en iyi temsil edilen odalardan biriyiz. Organize Sanayi Bölgesi konusunda emek veren herkese teşekkür ediyorum. En büyük sorunumuz gelen yatırımcıya istediği özellikle alan verememekti. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Tekstil Organize Sanayi Bölgesi, Tarıma Dayalı Besi OSB, Karacadağ OSB ve Silvan Gıda ve Tarımsal OSB mevcuttur. Bugün Silvan OSB’de işlemleri başlatıyoruz. Onay verildi ve yaklaşık 3.000 dönümlük bir alanda Silvan OSB’yi kuruyoruz.  Bölgesel ihtiyacı giderecek Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına da başlayacağız.” diye belirtti.  

‘Fıstık yetiştiriciliğiyle ilgili çalışmamızda devam ediyor’

Kent ekonomisinin geliştiği alanlara vurgu yapan Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Artık kentimiz bir fuarlar kentine dönüştü. 2023 yılında 5 tane fuar düzenledik. Gastronomi çalışmamızın en önemli ayaklarından bir tanesi. Coğrafi işaretli Ürünler konusunda son 3 yılda 67 başvurudan 51 tanesini gerçekleştirdik ve halen devam ediyoruz. Bunların 3 tanesin tanesini de AB tescilini almak için önemli mesafe kat ettik. Boğazkere Üzümü Karacadağ Pirinci’nin Avrupa Birliği tescilli alması konusunda aşamalarına getirdik. Gastro İnovasyon Merkezimizle birlikte bunların ticarileşmesini de sağlıyoruz.  Fıstık Yetiştiriciliğiyle ilgili çalışmamızda devam ediyor. Hedefimiz aslında FAO ile birlikte tüm kuzey ilçelerimizde 2 milyon fide dağıtıp burada bir fıstık işleme tesisiyle iyi bir kırsal model yaratmak istiyoruz. Buradaki hem fıstık yetiştiriciliği hem de fıstık ormanlarıyla küresel iklimle ilgili bir mücadele yöntemiyle ilerliyoruz. Odamız bünyesinde Girişimci Destek Merkezi, Gastro İnovasyon Merkezi, Sanayi Mektebi var. Bu merkezlerimizde gençlere birçok alanda eğitimler veriyoruz.”

‘Pozitif ayrımcılık yapılması gereken bir bölgeye yapılan negatif ayrımcılığın tam bir göstergesi’

Kentteki STK’larla ortaklaştırılan çalışmalara değinen Kaya, “Diyarbakır'daki Sivil Toplum Kuruluşları, deprem döneminde sabah saatlerinde Kent Koruma Dayanışma Platformunun Koordinasyonu Odamızda Kriz Masası kurdur. Deprem döneminde Düğün salonu, oteller, okullar gibi her yere inşalarımızı yerleştirdik. Buradan özellikle bu mekanlar açarak hiçbir ücret talep etmeden her türlü hizmeti veren üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Yurtdışındaki fuarlara sektör sektör üyelerimizi gönderiyoruz, göndermeye devam edeceğiz. 2024 hemen hemen tüm grupları yurtdışı fuarlarına göndermeye çalışacağız. Bismil ve Silvan'da üye buluşmalarımızı gerçekleştirdik. Trabzon'a Rize'ye yapılan uçak sefer sayıları üzerinden bir reklam yapmak tek kelimeyle bir pozitif ayrımcılık yapılması gereken bir bölgeye yapılan negatif ayrımcılığın tam bir göstergesi” diye konuştu.

‘Ankara ödenek göndermesine rağmen Diyarbakır bunu kullanmayı beceremedi’

Kentin çözüm bekleyen sorunlarına dair de Kaya, şunları söyledi: “Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu projelerden biri hafif raylı sistemdir. 2017 yılından beridir hafif raylı sistemle ilgili bakanlıktan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ödenek geliyor. Yani kayyumdan sonra her yıl ödenek geliyor. En son 2023 yılında 642 milyon lira ödenek geldi. Fakat bu gelen ödeneklerin hiçbiri proje bile yapılmadan maalesef geri gitti. Yani bu kenti öncelemezseniz, bu kentin seçtiği bu kentin insanı bu kenti yönetmezse tabii ki bu tip büyük projelere sadece bürokratlara bırakırsanız bu durum ortaya çıkar. Yani Ankara ödenek göndermesine rağmen Diyarbakır bunu kullanmayı beceremedi.”

Toplantıda Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, DTSO Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Burç Baysal, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Defne Eyyubi ve TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Vedat Elibal, 2023 yılında yaptıkları faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  

Editör: Ali Abbas Yılmaz