SUR AJANS- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO), Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersi seçen öğrencilere yönelik kompozisyon kampanyasında başvurular 15 Mart 2024 tarihinde sona ererken, başvuru süresi 22 Mart’a kadar uzatıldı.

Tabletler Nisan ayında verilecek

Kampanyadaki başvuru süresinin uzatılmasına dair Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:  

“Odamız tarafından 17 Şubat 2024 tarihinde başlatılan Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersi seçen öğrenciler için tablet kampanyasında başvurular 15 Mart 2024 tarihi itibariyle sona erdi.

Kürtçe seçmeli dersi seçen öğrenciler aileleri ile birlikte Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde hazırladıkları kompozisyonlarıyla Diyarbakır Sanayi Mektebi’ne başvuruda bulundular. Kent merkezinden ve Kurmanci lehçesinden başvurular yoğun olarak gerçekleşti. Kırsal ilçelerden başvurular ve Zazaki lehçesinde başvurular daha düşük kaldı. Kırsal bölgelerdeki öğrencileri desteklemek ve Zazaki lehçesini öğrenmeye ve kullanmaya teşvik etmek amacıyla kampanyamız bir hafta uzatılmıştır.

22 Mart 2024 gününe kadar 13 kırsal ilçeden Zazaki ve Kurmanci lehçelerinde başvurular kabul edilecektir. Merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinden ise sadece Zazaki lehçesinde başvurular alınacaktır. Başvurular Diyarbakır Sanayi Mektebi’ne yapılacaktır. Tablet Kampanyasına başvuran öğrencilere tabletleri Nisan ayında düzenlenecek etkinlik ile verilecektir.”

Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlaması Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlaması

Editör: Haber Merkezi