SUR AJANS- Düzgün Baba İnanç ve Kültür Derneği’ne bağlı Düzgün Baba Cemevi’nde, açık havada, iki dilde (Türkçe, Kırmancki) Hızır Cemi yürütüldü.

Cemevinin bahçesinde yapılan ve yoğun bir katılımın olduğu Xızır Cemini; Kureyşan ocağı pirleri Engin Seyitalidedeoğlu, Hasan Koçer ve Kazım Açıktepe yürüttüler.

Duzgun Baba Hizir Cemi Dersim Cemevi

Çerağ uyandırılması, duaların edilmesi ve rızalık alınmasıyla başlayan Xızır Cemi’nde 12 hizmet yerine getirildi. Zakir Hıdır Çelebi’nin deyiş ve nefesleriyle ceme katılanlar semah döndüler. Alevi yurttaşların katıldığı Xızır Cemi, kurban ve lokmaların pay edilmesiyle son buldu.

‘İkrarından dönmeyenlerin anıları önünde dardayız’

Düzgün Baba İnanç ve Kültür Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, yaptığı açılış konuşmasında, “Bizim yolumuzda, inancımızda, kültür ve yaşamımızda asla ve asla kadın erkek ayrımı yoktur. Kadın anadır, yolun sahibidir. Hakikatin kendisidir” dedi ve şunları ekledi: “Harde Dewreş’te yani bu topraklarda doğan binlerce yıldır bu toprakların en derinde nüfuz etmiş kök salmış bir inancı, bir itikadı, kültür ve yaşamı yine bu toprakların boğmak istiyorlar. Yok etmek istiyorlar. Düzgün babadan Ana Fatma’ya, Ana Fatma’dan Ana Haskar’a, Kureyş babadan Kalmemo Sur’a, el ele, el hakka diyerek birbirlerine ikrar vermiş Ocakların, Jar u Diyar’ların aşkıyla, çağımızın Yezit’lerine Hınzır Paşalarına karşı Pir Sultanların, Seyit Rızaların, Zarifelerin, ikrar verip, ikrarından dönmeyenlerin anıları önünde dardayız.”

Duzgun Baba Hizir Cemi Dersim Cemevi Surajans

‘El ele, el hakka diyen yolumuz kendi hakikatinden uzaklaştırılıyor’

“Bu diyarları diyarlara niyaz olmuş, hak aşkıyla yol yürüyen hak ve hakikatçi bütün taliplerin, yol evlatları tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kırmızıçiçek, “inancımız, dilimiz, kültürümüz toplumsallığımız, baskı, inkar ve asimilasyon politikalarıyla ortadan kaldırılmak isteniyor. Tarihsel bilincimiz, toplumsal hafızamız, kültürel yaşamımız, el ele, el hakka diyen yolumuz asimilasyon politikaları sonucu her geçen gün kendi hakikatinden uzaklaştırılıyor” diye belirtti.

Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri görmezden geliniyor’

Düzgün Baba İnanç ve Kültür Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, şunları kaydetti: “Geldiğimiz aşamada nehak sistem kendi cemevini, kendi imam dedesini, kendi Alevisini yaratıyor. Alevilerin yıllardır büyük bir emek ve ağır bedellerle mücadele ederek elde ettiği kazanımlar ortadan kaldırılmak isteniyor. Biz Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri görmezden geliniyor. Ret inkar ve asimilasyon politikası Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı adı altında kurumsal bir yapıya dönüştürüldü. Bu kurum Alevilerin toplumsal taleplerini, dedelere maaş bağlama cemevlerine elektrik, su parasını karşılamak gibi adeta bu toplumun aklıyla alay edecek bir noktaya indirgedi.

‘İmam dedeler Alevi hakikatini öldürüyor’

Bugün Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı adı altında kurulan yapı bir asimilasyon genel merkezidir. Bu genel merkeze bağlı şube kurumunda olan onlarca Cemevi var. Bu Cemevlerinde hizmet eden imam dedeler yaptıkları cemlerde Alevi hakikatini öldürüyorlar. Değerli canlar nehak sistem, bu kent özelinde kendisine biat eden, kendi özünden ve hakikatinden kopmuş, Şialaştırılmış bir çizgi dayatıyor. Düzgün Baba’nın mekanında bu gerici anlayışa karşı birlik beraberlik içerisinde bir mesaj vermek gerekiyor. Bu Jar u Diyarlar sahipsiz değildir. Dersim sahipsiz değildir.”

Akdamar’da bahar, fiyatlarda yangın var Akdamar’da bahar, fiyatlarda yangın var

Kureyşan ocağı pirlerinden Kazım Açıktepe ise, “Birbirimizin Xızır’ı olalım, birbirimizin elinden tutalım. Sevgiyi, şefkati elden bırakmayalım” dedi.

Kaynak: PİRHA