Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde hareketli seçmenlerin oy kullanacakları kentlere taşınması için çalışmalarını sürdürüyor. Yeşil Sol Parti kurmuş olduğu komisyonlara yapılan başvurulara göre araçları da ayarlamaya başladı. Yeşil Sol Parti, Ege bölgesinde de çalışmalarını hızlandırmış durumda. Şu ana kadar İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Balıkesir ve Muğla’dan 4 bin 470 seçmenden başvuru alınırken, başvurular 12 Mayıs akşamı sona erecek. Şimdiye kadar ayarlanan 55 otobüsle seçmenler 12-13 Mayıs tarihleri arasında oylarını kullanması için kayıtlı oldukları illere götürülecek. 

Yeşil Sol Parti İzmir İl Eş Sözcüsü Hüseyin Çağlar ve Yeşil Sol Parti Muğla Hareketli Seçmen Komisyonu üyesi Hülya Bayar, hareketli seçmenlere dair yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

İzmir'den 2 bin başvuru 

14 Mayıs seçimlerinin çok önemli olduğunu söyleyen Yeşil Sol Parti İzmir İl Eş Sözcüsü Hüseyin Çağlar, AKP-MHP iktidarının tekrar seçilmesi durumunda faşizmin kurumsallaşacağını belirtti. Faşizme karşı mücadeleyi halkın ilgisinden aldıkları güçle sürdürdüklerini söyleyen Çağlar, “Evet bu iktidar 14 Mayıs’ta gidecek. Ancak bu iktidarın her türlü sahtekarlığa başvurabileceğini biliyoruz. Bizler bu oyunlara karşı önlemlerimizi alıyoruz ve diğer seçimlerden daha çok hazırız. Bu seçimde sandıklarımıza sahip çıkarak iktidarın gitmesini sağlayacağız. Şu ana kadar 2 binin üzerinde başvuru var. Bu sayı giderek artıyor. Başvuranların arasında depremzede yurttaşlarda bulunuyor. Ancak bize daha çok Diyarbakır, Van, Hakkari Siirt, Ağrı, Iğdır gibi illerden buraya çalışmaya gelen emekçilerin talebi var” diye belirtti. 

‘Kullanılmayan oy kalmasın’

Gelen talepler üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çağlar, 12-13 Mayıs tarihine kadar kendilerine gelen başvurular çerçevesinde seçmenleri sandıklara götüreceklerini söyledi. Çağlar, “Seçmenlerimizi götüreceğiz. Oylarını kullandıktan sonra tekrar bulundukları şehirlere geri getireceğiz. AKP-MHP baskıcı iktidarının gitmesi için kullanılmayan oy kalmasın diyoruz. Halkımız nerede olursa olsun mutlaka sandığa gitmeli, oyunu kullanmalı. Bu ceberut iktidardan kurtulmalıyız” dedi.

Muğla'da bin 500 başvuru   

Muğla Hareketli Seçmen Komisyonu Üyesi Hülya Bayar ise seçimlerin tarihi önemine değinerek seçmenlerin mutlaka kendi sandıklarına ulaşabilmesi için “Oy kullanmayan kalmasın” kampanyası kapsamında çalışmalarını yoğun şekilde yürüttüklerini kaydetti. Şu ana kadar Muğla’da bin 500 kişinin kendilerine başvuru yaptığını kaydeden Bayar, “Mümkün oldukça seçmenleri memleketlerine göndermeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar Muğla’dan 4 araç gönderdik. Toplamda Muğla yerelinde 25-30 civarında araç kaldıracağız. Bunlardan 16 araç en kalabalık ilçemiz olan Bodrum’dan kaldırılacak. Araç kaldıramadığımız yakın illere gidecek olan seçmenlerimizin ise biletlerini bizler alıyoruz” diye belirtti.

Van'a 14 araç

Daha çok çalışan kesimin kendilerine başvurduğunu dile getiren Bayar, “Özellikle Van, Ağrı, Diyarbakır ve Mardin illerinden yoğun talep aldık. Sadece Van iline neredeyse 14 araç kaldırıyoruz. 11 Mayıs günü de yine farklı illere gidecek olan 10 aracımızın kalkışı gerçekleşecektir. Dün, önceki gün ve bugün için bazı seçmenlerimizi ise gönderdik” dedi.

‘Gerekirse işten ayrılırız’

Kendilerine başvuru yapan seçmenlerin bilinçli bir şekilde oy kullanmak istediklerini belirten Bayar, “Bir oyun bile öneminin büyük olduğunu gelen her seçmen söylüyor. Oy kullanmaya gittiği için işinden çıkmayı göze alan seçmenlerimiz var. ‘Gerekirse bu işten ayrılırım, başka bir iş bulurum ama bu seçimlerde mutlaka oy vereceğim’ diyen yüzlerce seçmenle konuştuk. Bu seçimlerin özellikle partimiz ve Türkiye halkları adına çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bizim seçmenimiz bu konuda çok bilinçli ve duyarlı. Bazı patronların ise işçilerine oy kullanması için izin vermediklerini de maalesef öğrendik. Bunun için vekil adaylarımız ile onları ikna etmek için görüşmelerimiz oldu. O patronların, çalışanının iradesine saygı duyarak oy kullanmasına izin vermesi gerekir” şeklinde konuştu. (Kaynak: MA) 

Editör: İnanç Yildiz