Eğitimciler Derneği (EĞİT - DER) “Çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum (ÇEDES) projesi ile protokol imzalayan Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Bakan bundan sonraki hedefini gösterdi’

Suç duyurusu öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan EĞİT - DER Genel Başkanı Tahsin Doğan, Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Meclis'teki bütçe görüşmelerinde, bakanlığının 2 bin 709 protokolünün bulunduğunu ve bunların 10'unun tarikat-cemaatlerle imzaladığı yönündeki ifadesini hatırlatarak, “Yusuf Tekin, ‘Buna alışacaksınız, Türkiye değişti’ gibi söylemlerle bundan sonraki hedefini gösterdi” dedi.

MEB’in Cumhuriyet’in yüzüncü yılında laik cumhuriyete savaş açtığını belirten Doğan, biz Milli Eğitim Bakanı, Gençlik ve Spor Bakanı, Diyanet İşleri Başkanı hakkında yaptıklarından dolayı suç duyurusunda bulunacağız” diye belirtti.

Müfredatı Geri Çekin Platformu: Çocuklarımızı 11 Haziran’da okula göndermeyeceğiz! Müfredatı Geri Çekin Platformu: Çocuklarımızı 11 Haziran’da okula göndermeyeceğiz!

‘Tarikatlarla bugüne gelen iktidar’

Doğan’dan sonra konuşan EĞİT-DER avukatı Ömer Öneren ise, “Siyasi iktidarlar neredeyse 100 yıldır tarikatları, cemaatleri destekleyerek bugüne kadar geldiler. Şu andaki siyasi iktidar da onların bir uzantısı olarak; Türkiye halklarının istemlerini erteleyebilmek, işçilerin, emekçilerin hak istemelerine engel olabilmek için camileri, medreseleri, tarikatları, kuran kurslarını kullanıyor. Bulunduğumuz suç duyurusunun ekinde, tarikatlarda, cemaatlerde ve kuran kurslarında yüzlerce çocuğa tecavüz edildiğinin belgeleri mevcut” diye konuştu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz