Haber: İrfan Erdoğan

Çok güzel organize edilmiş coşkulu bir açık hava festivali idi. Ağır çalışma koşullarının ve ağır siyasi koşullardan geçtiğimiz bu günlerde inanın böyle şenliklere çok ama çok ihtiyacımız olduğunu görerek yaşadık.

Emek Senligi Almanyada

Bir defa insanlar adeta birbirlerine susamış bir şekilde karşılaşırlarken birbirilerine doyasıya sarılıp sohbet, muhabbet etmesi görülmeye değerdi. Sonra festivalin en güzel yanı kitap standına olan yoğun ilgi ve alakaydı. Yine çok sayıda Kitap satıldığına gözlerimle şahit oldum.

İnsanların, kitaba susamış bir şekilde kitap standını şenlik boyunca hiç boş bırakmaması bunun kanıtıydı. Yanı sıra çok sayıda insanın beş altı kitap birden aldığı da gözlerden kaçmıyordu. Festivalde benim için önemli olan en olumlu yandı kitap standı. Çünkü verdiğimiz mücadelenin en önemli yanını aydınlanma oluşturuyor, dünyanın neresinde olursak olalım.

Sonra teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi vb. nedenler yüzünden okumadan büyük bir kaçış da var. İşte burada DİDF'in kitleler içinde okuma, araştırma ve aydınlanma için ısrarlı bir politika sürdürmesi meyvelerini bu şenlikte bir kez daha verdi.

Şenlikteki ufak tefek eksiklerden bahsetmeyeceğim, çünkü bir iş yaptığınız zaman illa ki eksikler ve yanlışlar çıkacaktır. Böyle şenliklerde ben tamiri zor ve imkansız olan eksik ve yanlışları konuşurum, dikkate alırım. Yani toplumsal mücadelenin gelişmesine engel oluşturan eksik ve yanlışlar benim için önemli. Bunun dışındaki ufak tefek yanlış ve eksikleri ben yanlış ve eksikten saymam.

Zaten zor ve tamiri imkansız eksik ve yanlışlar da yoktu. Bunu açık yüreklilikle söyleyeyim.

Her zaman klişeleşmiş ve mücadelenin nazarında beş para etmeyen yanlışları tartışarak kafanızı ütülemenin anlamı da yok. Sonra şenliğin programı çok güzeldi ancak programa çok sayıda sanatçı vs. yüklemek de gereksizdi bence. Yani emekçilere önemli ve güncel mesajlar verip coşkularını arttıran iki üç sanatçı insan yeterliydi kabul ederseniz.

Ayrıca şenlikteki yiyecek ve içecek fiyatları da uygundu. Ancak yeme içme için girilen kuyruklar dikkate alınarak bir sonraki şenlikte bu kuyruklar azaltılarak emekçilere hem iyi bir hizmet verilir hem de rahat bir nefes almaları sağlanabilir.

BM, masasına sunulan ‘Türkiye’deki ikna odaları'na şaşırdı BM, masasına sunulan ‘Türkiye’deki ikna odaları'na şaşırdı

Ufak tefek eksikler bir yana tek cümleyle Emek Şenliği çok güzel ve coşkuluydu.

Editör: Haber Merkezi