İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, İsrail'in Gazze'ye dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla Şişli’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi (AVM) önünde açıklama yaptı. “Filistin’e özgürlük, İsrail'e boykot” pankartının açıldığı açıklamada, “Rojava’dan Gazze’ye halklar direnişte”, “Emperyalizme savaş halklara barış” ve “Nehirden denize özgür Filistin” dövizleri taşındı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek'in yanı sıra çok sayıda kişi de açıklamaya katıldı. Açıklamada sık sık “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Katil İsrail, Filistin'den defol” ve “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. 

Açıklamayı okuyan Ümit Doğru, Gazze’de “soykırım” yaşandığını söyledi. İsrail’in hastaneleri, camileri, kiliseleri, okulları hedef aldığına dikkati çeken Doğru, İsrail'in savaş suçu işlediğini vurguladı. ABD'nin İsrail’e destek olmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Doğru, işgalin durdurulmasını istedi. Doğru, “Bunun için ne protesto eylemleri tek başına yeterli olacak, ne de siyasi liderlerin kınamalarının bir hükmü olacaktır. Yıllardır yaptığımız, İsrail’in topyekun boykot ve tecrit edilmesi, yatırımların geri çekilmesi ve İsrail'e yaptırım uygulanması çağrılarının karşılık bulmasıdır" diye kaydetti. 

Doğru, şu talepleri sıraladı:

Tahir Elçi duruşması başladı Tahir Elçi duruşması başladı

" *İsrail’le tüm diplomatik ilişkiler kesilmeli, İsrail işgal rejiminin Türkiye'de bulunan tüm diplomatik temsilcileri sınır dışı edilmelidir.

* İsrail’le tüm ticari ilişkiler kesilmeli, Gazze’de iki milyondan fazla Filistinli açlık ve susuzluktan ölüme sürüklenirken; İsrail rejimine yardım tedarik gemiler durdurulmalı ve halihazırda bu işlevi gören gemiler geri çağrılmalıdır.

* Başta ABD olmak üzere İsrail’e destek veren tüm ülkelerin askeri varlıkları Türkiye’den çıkarılmalıdır.”