Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT) Mersin Şubesi, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ve  2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, Özgür Çocuk Parkı'nda yaptıkları basın açıklamasıyla kendilerine yapılan zam oranlarına tepki gösterdi.

Açıklamada ortak basın metnini okuyan 2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, “Delik büyük yama küçük” diyerek, zam oranlarına tepki gösterdi. Emeklilerin büyük çoğunluğunun hâlâ en düşük aylık olarak 10 bin TL almaya devam edeceğine işaret eden Kurt,  “Emeklilerin sorunları çok büyük, iktidarın uygulamaları maaşlarımızı hak olmaktan çıkardı, sosyal yardım düzeyine düşürdü. Hiçbir emekli örgütü bu büyük sorunun altından tek başına kalkamaz. Emeklilerin insanca yaşamasını sağlayacak köklü çözümlere ulaşana kadar birleşik mücadelemiz devam edecek” dedi.

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor

Kurt son olarak, taleplerini ise şöyle sıraladı:

" * En düşük emekli maaşı 23.802 TL ye yükseltilmelidir. Tüm emekli aylıklarına derhal ve seyyanen ek zam yapılmalıdır.

* Konutsuz emeklilere, gelirlerine uygun ödemeli sosyal konutlar yapılsın. Depreme dayanıksız konutlar uygun ödemeli krediyle sağlamlaştırılsın.

*  'Sendika Kurma Hakkı' ve 'Toplu Sözleşme Hakkı' ile ilgili 51. ve 53. Maddelerine Emekliler' veya Uluslararası Sözleşmelerde yer alan 'Herkes' ibaresi eklenerek emeklilerin sendika kurma ve toplu sözleşme hakkı Anayasal güvenceye kavuşturulsun.

* Emekli Sendikaları Statü Yasası çıkarılsın.

* Tüm emekli maaşları 'asgari değil, insanca yaşam'  ilkesine göre hükümet ve emekli sendikası arasında yapılacak toplu sözleşme yoluyla belirlensin.6. Aylık bağlama oranı (ABO) eskiden olduğu gibi yüzde 70 olsun.

* Yıllardır savsaklanan İntibak Yasası derhal çıkarılsın.

* İşçi, Memur ve Bağ- Kur emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilsin.

*  Bayram ikramiyesi adı altında verilen harçlıklardan vazgeçilsin ve tüm emeklilere yılda dört defa birer maaş tutarında ikramiye ödensin.

* SGK ile Bankalar arasında yapılan protokol görüşmelerine emekli sendikasının da katılması yönünde yasal düzenleme yapılsın. Emekli maaş promosyonları 3 yılda bir değil her yıl ödensin.

* Emekli maaşlarından alınan muayene, tedavi ve ilaç katkı payı kesintileri kaldırılsın.

* Toplu taşıma araçlarında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlansın.

* Emekli yurttaşlara yaşamlarının sonbaharında hak ettikleri saygı gösterilsin. Yalnız yaşayan, hasta ve bakıma muhtaç olan emekli ve yaşlı yurttaşlar için devlete ait huzurevi sayısı artırılarak, bakım hizmetleri yaygınlaştırılsın."

Editör: Arif Bulut