Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmama kararını açıklayan Emek ve Özgürlük İttifakı, genel seçimlere dair stratejisi şekilleniyor. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF), Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tutumlarını açıklamasının ardından 24 Mart’ta tam uzlaşı sağladı. Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında gidilecek seçimlerde, HDP, TÖP, EHP ve SMF Yeşil Sol Parti listesinden, TİP ve EMEP ise kendi logolarıyla seçimlere girme kararı aldı ve seçim protokolünü aynı gün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu.

Seçimlere ittifak çatısı altında kendi logosuyla girmeyi hedefleyen EMEP, HDP’nin oy ve milletvekili kaybı yaşanmaması için tek liste önerisini yeniden gözden geçirdi. EMEP, HDP’nin bu önerisini dikkate alarak, seçimlere Yeşil Sol Parti listesinden girme kararı aldı.

Kararını ittifaka bildiren EMEP, Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek. EMEP'ten yapılan açıklamada, "Türkiye tarihinin en kritik seçimlerinden birisinin gerçekleşeceği günlerden geçiyoruz. Tek adam yönetiminin yenilmesi ve sömürülen-ezilen halk kitlelerinin mücadelesinin ilerletilmesi partimizin güncel ve acil hedefidir. Bunun için Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte yürüttüğümüz ortak mücadele çalışmalarını güçlendirmek önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu anlayış ve tutumla, EMEP olarak 14 Mayıs 2023’te gerçekleşecek olan seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir parçası olarak katılmak için hazırlık çalışmalarımızı sürdürüyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında, karara dair şu ifadeler yer aldı: "İttifakımızın seçimlerden güçlü bir şekilde çıkması için seçim yeterliliği olan partilerin alan boşaltma yöntemi ve çok parti-tek liste formülüyle seçimlere girmesinin önemli olacağını bugüne kadar her vesileyle vurguladık. Bu yöntemin;  ittifakımızın genişlemesi ve güçlenmesi için yeni katılım ve seçim iş birlikleri bakımından da yararlı olacağını dile getirdik. Ancak, ittifakımızın bileşenleri ve dost güçlerle yaptığımız görüşmelerde bu sonuca ulaşamadık. Somut politik koşullar ve halkımızın kendi talepleri için sürdürdüğü mücadelenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın geleceği, gelişmesi ve güçlenmesi, işçi sınıfı başta olmak üzere emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlerin parlamentoda temsil edilmesi için Yeşil Sol Parti listelerinden, kendi adaylarıyla seçimlere katılmaya karar vermiştir."

Editör: Ali Abbas Yılmaz