Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı “Adalet Nöbeti” devam ediyor. Katliamın ardından “işyeri” dosyasının bozularak “hastane” dosyası ile birleştirilme kararı verilen davanın ilk duruşma yarın görülecek.

Urfa Adliyesi önünde 780 gündür adalet mücadelesini sürdüren Emine Şenyaşar, Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

‘Artık bu zulmü kaldıramıyoruz’ 

Türkiye’de adaletin olmadığını belirten Emine Şenyaşar, tutuklu bulunan oğlu Fadıl Şenyaşar’ın 5 buçuk yıldır tekli bir hücrede tutulduğunu söyledi. “Artık oğlum bırakılsın” diye seslenen Şenyaşar, “Oğlum bırakılmayana kadar bu adliyenin önünden kalkmayacağım, mücadeleme devam edeceğim. Artık bu zulmü kaldıramıyoruz. Yeter artık. Oğlumun bir kızı var. Kızı da babasını istiyor” diye konuştu. 

Herkes için adalet istediğini vurgulayan Şenyaşar, “Bu zulüm bitsin” dedi. 5 yıldır verdikleri adalet mücadelesine dair Şenyaşar, “Çok zülüm var. Bu zulümden doğrulamıyoruz. Eğer adalet olsaydı, ailemden 3 kişi katledildiği zaman bunu yapanlar yargılanırdı. Fakat onun yerine babasını, kardeşlerini öldürdükleri oğlumu yaralı bir şekilde alıp cezaevine götürdüler” ifadelerini kullandı. 

‘Bu hükümetin zulmünü unutmam’

Adaletin bir an önce yerini bulmasını isteyen Şenyaşar, “Ölene kadar bu hükümetin zulmünü unutmam. Çok zulüm ettiler. Bizi dövdüler, yerde sürüklediler ama hiçbir şekilde boyun eğmedim, eğmeyeceğim. İsterlerse tutuklasınlar, isterlerse öldürsünler. Oğlum bırakılana kadar burada oturmaya devam edeceğim. Oğlum evine gelince bende buradaki eylemi bitireceğim” şeklinde konuştu. 

‘Adalet dayanışmayla gelir’ 

Adalet ve hukuktan yana olan herkese seslenen Şenyaşar, şunları söyledi: “Herkesin bizler için dua etmesini istiyorum. Adalet isteyen herkesin Cuma günü yanımızda olmasını istiyoruz. İlk günden beri bizleri terk etmeyen, yanımızda duran ve bizleri destekleyen herkesin duruşmaya gelmesini istiyorum. Dayanışma ne kadar büyük olursa, adalet o kadar hızlı gelir. Eğer birbirimize sahip çıkmazsak, adalet gelmez. Adalet gelmeden de hiçbir şey doğru ilerlemez” dedi.

Ne olmuştu?

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının Şenyaşar ailesinin işyerinde başlayıp, Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırılarında, Adil Şenyaşar, Celal Şenyaşar ve Hacı Esvet Şenyaşar katledildi. Ailenin maruz kaldığı katliama dair dava dosyaları, aynı gün olmasına rağmen “işyeri” ve “hastane” olarak ikiye ayrıldı. Katliamdan sonra tutuklanan aile fertlerinden Fadıl Şenyaşar’a “işyeri” dosyasından 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 

Şenyaşar ailesinin verilen itirazı üzerine Antep Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi), 19 Ekim 2022’de işyerlerine dönük saldırılara dair Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı usulden bozarak, mahkemeye geri gönderdi.

14 Ekim 2022’de iddianamesi kabul edilen “Hastane” dosyası ise, ailenin Urfa Adliyesi önünde saldırı, gözaltı ve engellemelere rağmen gösterdiği direniş sonucunda 4 yıl 4 ay sonra iddianameye dönüştürüldü. “Hastane” davasında 19 sanık hakkında Hacı Esvet Şenyaşar ve Adil Şenyaşar’ı katletmekten, Ferit Şenyaşar ve Mehmet Şenyaşar’ı ise yaralamaktan hapis cezası talep edildi. “Hastane” dosyasının ilk duruşması, 17 Ocak’ta Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, sanıkların ifadeleri dinlendikten sonra eksik hususların giderilmesi için 15 Mart tarihine ertelendi. 

Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, kısa bir süre sonra ara kararla “Hastane” dosyasının da istinaf mahkemesi tarafından bozulan “işyeri” dosyasıyla birleşmesine karar vererek, dosyayı tekrar Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Dosyaların birleştirme kararından sonra davanın 16 Mart’ta 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilirken, 6 Şubat’ta Mereş merkezli yaşanan depremden dolayı dava iki ay ertelenerek, 12 Mayıs tarihine ertelendi. 

Birleştirme kararının verilmesinin ardından davanın ilk duruşması, yarın saat 09.30’da Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz