Enkazdan çıkarılarak hastaneye götürülen 15 yaşındaki depremzede mülteci Hatice El Husso'dan 21 gündür haber alınamıyor.

Maraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman kaybolan yüzlerce çocuktan biri olan Suriyeli Hatice  El Husso'dan hala haber alınamadı. 15 yaşındaki Hatice, annesi, babası ve iki kardeşiyle enkaz altında kaldı. Amcaları ve gönüllülerin yardımıyla 20 saat sonra enkazdan çıkarılan Hatice, ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. En son hastaneye götürülen Hatice’den bir daha haber alınamadı. 

Hatice'nin amcası Muhammed Nur Husso, yeğeninin akıbeti hakkında bilgi edinmek için her gün Sağlık Bakanlığı 184 İletişim Merkezi’ni arıyor. Mezopotamya Ajansı (MA), Husso’nun Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesini kayda aldı. Kayıtta, Husso, 184 üzerinden ulaştığı bakanlık yetkililerine yeğenini soruyor. Telefondan Husso’nun TC kimlik numarasını, iletişim numarasını ve yaşadığı kentin bilgisini alan yetkili, başvuruyu güncellediğini söylüyor. Telefondaki yetkili, daha sonra da “Başvurunuzu güncelledik. Size geri dönüş sağlayacağız” diyerek telefonu kapatıyor.

Amca Husso, bu telefon görüşmesini her gün yaptığını ancak yetkiliden “başvurunuzu güncelledik” yanıtı dışında herhangi bir yanıt alamadığını söyledi. Husso, “Her gün bu şekilde geçiyor. Aradığım zaman, ‘adın ne, nereden arıyorsun, yeğenin nereden çıkarıldı?' gibi sorular sorup kapatıyorlar” dedi. 

Yetkililere seslenen amca Husso, “Ya ölüsünü ya da dirisini verin. Her gün sanki depremin ilk saatini yaşıyoruz. Artık buna son verilsin” çağrısında bulundu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz