Eski Bakan Salim Ensarioğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala’nın Diyarbakır’daki aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşma ve Leyla Zana’nın yaptığı değerlendirmelere  ilişkin açıklama yaptı.

Ensarioğlu, “Sayın Efkan Ala ve Leyla Zana’nın yapıcı ifadelerinin duyarlı kitlelerin tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiğini buradan açık yüreklilik ile ifade ediyorum” dedi.

‘Kronik hastalıklar tedavi edilmediğinde devamında yeni hastalıklar çıkardığı yaşam ile tecrübe edilmiştir’

Ensarioğlu’nun açıklaması şöyle: “Sayın Efkan Ala’nın Diyarbakır’da yaptığı çağrının ülkemiz açısından oldukça kıymetli olduğu kanısındayım. Seçimler üstü olan ve toplumsal çözülmeye yol açan sorunlarımızın sağduyu zemini yakalanarak tartışılması geleceğimize duyarlı olan tüm çevrelerin beklentisidir. Kronikleşen sorunlar üzerinden siyasi hesap yapan güç merkezlerine karşı toplumsal restorasyon ile cevap vermek yegane çözümdür. Seçimler gelip geçici ancak sorunlar veya çözümler kalıcıdır.

Siyaset; toplumun sorun yaratan değil çözüm üreten platformudur. Bundan dolayı siyasiler de sorunun değil  çözümün kendisi olmalıdır. Bütün sorunlar, bütününün parçaları olduğu da unutulmamalıdır. Bugün ülkemizdeki enflasyonist ortam, gergin atmosferden çıkamayışımız ile doğrudan ilişkilidir. Tansiyon düşünce sermaye çevreleri için güvenli alanlar meydana gelecek ve bu doğrudan enflasyonu olumlu yönde etkileyecektir. Ezcümle; kronik hastalıklar tedavi edilmediğinde devamında yeni hastalıklar çıkardığı yaşam ile tecrübe edilmiştir.

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

Sayın Leyla Zana’nın günler önce basına yansıyan açıklamaları da aynı minvalde değerlendirildiği zaman oldukça kıymetlidir. Sayın Zana da Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir 4 yıl daha sürecek olan güçlü liderliği gerçeğine vurgu yaparak toplumda umut yaratan ifadeler beyan etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanın güçlü liderliği ile kronik hastalığı tedavi edebilecek donanıma ve güce sahip olduğu gerçeği yadsınamaz.

Siyaset; çözümler için sorumluluk alabilenlerin işidir, ticari amaçlar taşıyanların değil. Bundan dolayı geleceğimizin huzuru için sağduyu zemini yaratma girişimlerini desteklemek ile kalmayıp geçmişten bugüne olduğu gibi bugünden sonra da bu minvalde sorumluluk bilinci ile hareket ettiğim kamuoyunun takdirindedir. Bu sorumluluk bilincinden hareketle Sayın Efkan Ala ve Leyla Zana’nın yapıcı ifadelerinin duyarlı kitlelerin tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiğini buradan açık yüreklilik ile ifade ediyorum.

Editör: Ali Abbas Yılmaz