Erdoğan, seçimleri kazanırsa o ülkelere süratle şükranlarını sunacağını da sözlerine ekledi.

‘O liderlere şükran borcumu ifade etmek için süratle gideceğim’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’ndaki rezerv erimesi için Körfez devletlerinin araya girdiğini söyledi. CNN Türk’te konuşan Erdoğan, “Ekonomimiz, bankacılık sistemimiz, finans sistemimiz gayet sağlam. Bu arada da yine Körfez’den filan bizim sistemimizin içerisine, sağ olsun, para (döviz) depo eden ülkeler oldu. Bu da tabii ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı. İnşallah bu seçimi de pazar günü kapattığımızda göreceksiniz buraya liderler nasıl gelecekler veya ben o liderlere şükran borcumu ifade etmek için süratle nasıl gideceğim” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘depo etmek’ ifadesindeki döviz depo işlemi, geçici bir süre için döviz likiditesi ihtiyacı olan bankalarla (Türk bankaları) döviz likiditesi fazlasına sahip bankalar (Körfez bankaları) arasında, Merkez Bankası garantörlüğünde belirli bir faiz ve vadeyle yapılıyor.

Körfez ülkelerinin ne karşılığında “döviz depo” ettiği konusunda da Erdoğan herhangi bir açıklama yapmadı.

MB’nin Çin’le 6 milyar dolar, Katar’la 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri’yle yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore’yle de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor.

Editör: Ali Abbas Yılmaz