Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Beştepe'deki toplantısı sona erdi. İki buçuk saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açıklama yaptı.

Burslardaki artış

LGS’nin açıklanacağı tarih belli oldu LGS’nin açıklanacağı tarih belli oldu

Üniversite öğrencilerine verilen burslara ilişkin Erdoğan, “2023 yılı itibariyle bursları lisansta bin 250 liraya, yüksek lisansta 2 bin 500 liraya, doktorada 3 bin 700 liraya çıkardık. Bu sene 950 bini aşkın gencimize yurtlarımızda barınma imkanı sunuyoruz. Şimdi de Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan burs ve kredi alan 1 milyon 600 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz rakamları açıklıyorum. 2024 yılı kredi ve burs rakamlarını lisans öğrencileri için 2 bin, yüksek lisans için 4 bin, doktora öğrencileri için 6 bin liraya çıkarıyoruz” dedi.

‘Ücretli çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz’

Deprem bölgesindeki KOBİ'lere KOSGEB vasıtasıyla yeni kredi paketini devreye aldıklarını ifade eden Erdoğan, “İşletme başına 200-750 bin lira arasında faizsiz kredi sağlayacağız. İster emekli, ister kamu görevlisi, ister işçi olsun ücretli çalışanlarımızın hiçbirini enflasyona ezdirmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz