SUR AJANS- Eski Bakan Salim Ensarioğlu, Van’daki irade gaspına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ensarioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Van’da kamu otoritesi eliyle bir kez daha tekrarlanan halkın iradesini yok sayan hukuksuzluğu nasıl reddettiysek, buna tepki olarak yapılan sokak eylemlerini de kabul etmemiz mümkün değildir.

Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor

Halkımız devletini sever, onun için tepki olarak sokağa dökülmez, tepkisini sandığa dökülerek verir.

Adayların seçilme yeterliliğini inceleyen yetkililer görevlerini layıkıyla yerine getirmemişse, yapılan hatayı demokratik haklarını kullanan adaya ve adayı seçen seçmene yüklenmesi doğru değildir. YSK aday seçime girebilir demişse olay bitmiştir. Dolayısıyla iktidar halkın iradesine saygı göstermelidir.

Yasalar çerçevesinde adayın seçilmesinin önünde engel varsa, doğrusu seçmenin iradesini gasp ederek en yüksek oyu alan ikinci adaya değil seçmenin iradesinin sandığa yansımasının sağlanmasıdır. Kamu düzenini sağlamakla görevli olan yetkililerin hatalı kararları sonucunda karşılıklı olarak birbirini tetikleyen provokasyonlar sadece kaosu büyütür. Şiddet ile demokrasi bir arada olmaz. Sokakları ateşe vermek hak arama özgürlüğü olarak kabul edilemez. Onun içindir ki Van şehrimiz bu görüntüleri hak etmiyor.

Burada kamu düzenini sağlamakla görevli yetkililer başta olmak üzere herkesi ülkemizi tuzağa düşüren hatalı kararlarından acilen dönüp sorumluluk alarak halkımızı sokağa döken bu olayların önüne acilen geçmelidirler.

Bu nedenle özellikle Van’lı kardeşlerimizi ve tüm taraftarları sağduyulu olmaya davet ediyorum.”

Editör: Haber Merkezi