Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) çalışanları 2016 yılından bu yana Doruk Madencilik tarafından verilmeyen sendikal ve özlük haklarının iyileştirilmesi için 31 Ağustos’ta açlık grevine başladı. 170 işçinin yeraltında başlattığı grev devam ederken, açlık grevi sonucu dün 4 işçinin sağlık durumlarının kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırıldı.

Yıldırım çarpması sonucu 48 küçükbaş hayvan öldü Yıldırım çarpması sonucu 48 küçükbaş hayvan öldü

'Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz'

Eylemlerine ilişkin bilgi veren maden işçisi Recep Kayabaşılı, “Sesimizi her alana duyurmaya çalışıyoruz. 2016 yılından bu yana ödenmeyen sendikal haklarımız var. Şirket bize verdiği son maaşı yer üstündeki işçi maaşına göre verdi. Sigortalarımızı da bu şekilde yatırdı. Asgari ücretin altında 10 bin TL verildi. Bundan dolayı eylem başlattık” dedi.

'Haklarımızı istiyoruz'

Talepleri kabul edilene kadar açlık grevi eylemine devam edeceklerini belirten Kayabaşılı, “Sendikal haklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Maaş ve sosyal güvenlik sigortalarının yeraltında çalışan maden işçilerine göre düzenlemesini istiyoruz. Taleplerimiz kabul edilene kadar mücadelemiz sürecektir” diye konuştu. (Kaynak: MA)