Maraş merkezli depremlerden 11 şehirden biri olan Diyarbakır'da 1'i boş 7 yapı yıkıldı. Bu yapılarda 400'den fazla vatandaş hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralı olarak kurtuldu.

Depremle birlikte arama çalışmaları tamamlandıktan sonra enkaz kaldırma işlemleri yürütüldü. Merkez Yenişehir ilçesinde yıkılan Galeri İş Merkezinde 89 kişi hayatını kaybetti ve enkaz altında yüzlerce değerli eşyanın yanı sıra iş yerlerinin malzemeleri kaldı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin güvenlik aldığı enkaz alanında firma yetkilileri de gözlemci görevlendirerek hafriyatın iki kez eleme işlemini yaptı. Enkazlar kamyonlara yüklenirken göze çarpan ve maddi, manevi değerli olan eşyalar toplandı.

‘Değerli eşyalar çıktığı için çalışmalarımızı yavaş sürdürüyoruz’

Enkaz kaldırma alanından sorumlu saha formeni Orhan Şener, Galeria İş Merkezinde enkaz kaldırma çalışmaları yaptıklarını söyledi. Depremde sitenin B bloku yıkıldığını hatırlatan Şener, “Geri kalan üç blok vardı, onları yıktık. Şu anda enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. İçinde değerli eşyalar çıktığı için çalışmalarımızı yavaş sürdürüyoruz. İnsanların eşyaları çıksın diye. Burada bulunan eşyaları tutanak halinde polis arkadaşlara teslim ediyoruz. Onlar da hak sahibine teslim ediyor” dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz