SUR AJANS- Şırnak’ın Silopi ilçesinde Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM Parti) yönetimindeki belediyeye bağlı Eyşe Şan Kültür ve Sanat Merkezi'nde 10 Nisan'da Kürtçe dil kursları için kayıtlar başladı. Şuana kadar 120 kişi kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıranlar için 6 sınıf açılması hedefleniyor. Talep olması halinde Kürtçenin Soranî ve Kirmançkî lehçelerinde derslerin verildiği kurslar da açılacak.

Kurslar başlıyor

Kurs eğitmenlerinden Aydın Deniz, kadınlar ve gençlerin yoğun başvuru yaptığını söyledi. Deniz, "Öğrencilerimiz hangi gün uygunsa onlara göre programımızı hazırlayıp, sınıflar açıyoruz. Öğrencilerimizin çoğu cumartesi ve pazar günü gelecek. Çünkü başvuranların çoğu işçi ve öğrenci. Onların talepleri sonucunda akşamları da eğitimlerimiz olacak" diye kaydetti. 

Deniz, anadilin öğrenilmesinin önemine işaret ederek, "Dil insanın varlığı, kimliği ve kültürüdür. İnsan anadilinde özgür yaşadığında bedenen de özgürdür. İnsan kendi anadilinde özgür olmadan fiziki özgürlüğü de pek mümkün olmuyor" ifadelerini kullandı.

Mardin Kitap Festivaline yoğun ilgi Mardin Kitap Festivaline yoğun ilgi

Geçmiş dönemlerde kapatılan dil kurumlarında yarım bırakılan çalışmaları tamamlamaya çalıştıklarını belirten Deniz, "Amacımız her kentte, sokakta, mahalle ve köyde Kürtçenin konuşulmasıdır. 2015 yılına kadar geniş ve kapsamlı projelerimiz vardı. Ancak ne yazık ki kurumumuz (Kurdî-Der) 2016 yılında kapatıldı. O zaman Kirmançkî lehçesinden iki sınıf açtık. Ancak yarım kaldı. Talep olursa bu lehçede ders verecek mamostelerimiz (öğretmen) var. Yine Farsça ders verecek mamostemiz var. Bizim amacımız burayı diller okuluna çevirmek" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi