Diyarbakır’da Avrupa Êzidî Cemaati, Ermeni Surp Giragos Kilisesi’nin bahçesinde kahvaltı programı düzenledi. Avrupa Êzidî Cemaati, Amed’in Sûr (Sur) ilçesinde bulunan Ermeni Surp Giragos Kilisesi’nin bahçesinde farklı inanç temsilcileriyle bir araya geldi. Kahvaltı ve tanışma etkinliğine, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekili adayları Azad Barış ve Mehmet Kamaç, Ezidi Kültür Vakfı’ndan Eyüp Burç, Mardin Kırklar Kilisesi Ruhani Papazı Gabriel Akyüz, Diyarbakır Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Surp Giragos Ermeni Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Diyarbakır Protestan Kilisesi Pastörü Ahmet Güvener, PSAKD Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Atlı, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Başkanı Seyda Emin Ay ve Diyarbakır Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri katıldı.

Yapılan etkinlikte Êzidî milletvekili adayı Barış için destek istendi. Etkinlikte söz alan Barış, böyle bir etkinlikte olmakta mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“Tekçi anlayış ülkenin kültürler mozaiğini çoraklaştırdı”

Bu yıl cumhuriyetin ikinci yıl yüzyılına gireceklerini belirten Barış, “Birinci yüzyılın temel yapıtaşı olan tek millet, tek devlet, tek inanç anlayışının bu ülkenin kadim, otoktan toplulukları, halkları, inançları ve kültürleri için büyük bir yıkım ve mağduriyet yarattığını ve yaratmaya devam ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Tekçi anlayışın bir kültürler mozaiği olan bu ülkeyi nasıl çoraklaştırdığını ve çoraklaştırmaya devam ettiğini hepimiz birebir tanıklık ediyoruz” dedi.

“Temel sorunları çözebilecek seçimin arifesindeyiz”

Ülkenin toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlarına çözüm olabilecekleri demokratik bir cumhuriyetinin kapılarını açacak ve yüz yıllık temel sorunlarını çözebilecek bir seçimin arifesinde olduklarını ifade eden Barış, “Hepimizin bildiği gibi bundan 100 yıl önce Lozan'da her ne kadar bazı topluluklar azınlık hakları bağlamında birtakım kazanımlar elde etmiş olsalar da aradan geçen yüzyılda bu hakların sembolik düzeyde kaldığı, uygulanabilirlik koşulların ortadan kaldırıldığına tanıklık ettik. Bazı cemaatlerin ise bu haklardan hiç yaralanmadıklarını acı deneyimlerimizde biliyoruz” dedi.

“Azınlıkların haklarını korumak için var gücümle çalışacağım”

Bu topraklardan sürüldüklerini, yok sayıldıklarını dile getiren Barış, azınlıkların haklarının korunması ve eşit haklara sahip olması için bütün gücüyle çalışacağını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni yüzyılda vatandaşlık tanımının bir etnisiteye, bir dine dayalı olmadan yeniden tarif edilmesi gibi bir çoğunlukla karşı karşıyayız. Sadece sorumluk değil aynı zamanda mücadele edeceğiz. Bu toplumda yaşayan her birinin kendi kültürüyle, kendi inancıyla, kendi özgünlükleriyle yaşayabileceği bir anayasaya ihtiyaç var. Kurucu meclis niteliğine dönüşeceğine inandığım bu meclise seçildiğim takdirde bugüne kadar azınlıklarla ilgili çözülmemiş bütün bu sorunların hem meclis çatısı altında hem de uluslarasın platformlarda çözümü için tüm gücümle çalışacağım, bu coğrafyanın en kadim haklarının en yüce temsilcilerin huzurunda söz veriyorum.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz