Ezidi kız çocuğun, IŞİD tarafından 2017 yılında Türkiye'ye kaçırılması ve ardından derin internette (dark web) satışa çıkarılmasına ilişkin açılan davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Davada Ezidi kız çocuğu Türkiye'ye kaçıran S.A. Oruç, "uluslararası insan ticareti"nden yargılanıyor. Dava, Ankara 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) yanı sıra çok sayıda insan ve hukuk örgütünden isim, duruşmayı izlemek için adliyeye geldi. Sanık Oruç da duruşmada hazır edildi.

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor

Duruşmaya katılma taleplerini iletmek için salonda bulunan hukuk örgütlerinden temsilciler, duruşmanın kapalı yapılma kararı gerekçesiyle polisler tarafından dışarıya çıkarıldı. Mahkeme heyeti, avukatlara “Kimliklerinizi bırakın sizi şikayet edeceğim” ifadelerini kullandı. DEM Parti Diyarbakır Milletvekilli Adalet Kaya da dışarı çıkarıldı.

Katılma talepleri alınmayan avukatlar, mahkeme heyetine yönelik tutanak tutarak, baroya ileteceklerini bildirdi. Duruşma kapalı görüldü.

Kaynak: MA