Yumurtalık'ta bulunan EMBA-Hunutlu ve Sugözü Termik Santralleri’nin fay hattı üzerine kurulu olduğunu ve olası bir depremde gerçekleşecek faciaya dikkat çeken avukat İsmail Hakkı Atal, santrallerin durdurulması talebiyle Adana Valiliği'ne başvurdu.

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde fay hattı üzerinde kurulan EMBA-Hunutlu ve Sugözü Termik Santralleri’nin durdurulması talebiyle Adana Valiliği’ne başvuruda bulunuldu. Başvuruda, 2 santralin durdurularak, hidrojen tankların güvenli bir bölgeye taşınmasını talep eden avukat İsmail Hakkı Atal, herhangi bir deprem ya da tsunami yaşanması durumunda söz konusu tankların patlamasıyla 30 kilometre çapındaki bir alanın yok olacağını aktardı.

2 santralin de bilim insanlarının Adana için uyarılarda bulunduğu deprem fay hattı üzerinde inşa edildiğine dikkat çeken Atal, başvuruda şu ifadelere yer verdi: “6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra bilim insanları faylarda hareketlilik belirlemiş ve Hatay ile Adana'ya dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bilim insanlarının bu uyarılarından sonra Hatay'da 20 Şubat Pazartesi günü 6,4 şiddetinde deprem olmuş ve bilim insanlarının tespitlerine göre sıra Adana'ya gelmiştir. Deprem fay haritalarına bakıldığında ise Adana'da beklenen depremi meydana getirecek fay hattının üzerinde 28 Şubat Salı günü bölgede yaptığımız tespite göre 2 termik santral tam kapasite çalışmaktadır.

Adana Yumurtalık ilçesi sahilinde bulunan Sugözü Termik Santrali ve EMBA-Hunutlu Termik Santralleri; 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra bilim insanları tarafından Adana'da meydana geleceği belirlenen 6 şiddetindeki depremi oluşturacak fay hattı üzerinde inşa edilmiş olup deprem sonrasında bu termik santrallerde meydana gelecek bir kaza veya denizde oluşacak öngörülemeyen bir tsunami sonrasında hidrojen tankları patlayacak olduğu takdirde bölgede yanıcı risk oluşturması, toksik kimyasalların doğal ekosistemlere riski ve oluşacak hava kirliliği riski nedeniyle her 2 santralin de süresiz olarak durdurulması ve santrallerdeki hidrojen tanklarının güvenli yerlere taşınması talebimizin göreviniz gereği ifasını vekaleten ve asaleten talep ederim.” (MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz