SUR AJANS- İstanbul'dan Batman’a gelen Feminist Kadın Grubu üyeleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) Batman Belediyesi’ni ziyaret etti. Batman Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük tarafından karşılanan kadınlar, yaptıkları sohbet ardından belediye önünde basın açıklaması yaptı.

AFAD, Malatya'da deprem olduğunu açıkladı AFAD, Malatya'da deprem olduğunu açıkladı

Açıklamaya Tevgera Jınên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Batman Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile DEM Parti Milletvekili Zeynep Oduncu ve kadın meclisi üyeleri katıldı.

Feminist Kadınlar Grubu adına ortak metni okuyan Şeval Durmagit, “Hakkari halkı sandığa gidip kendilerine hizmet verecek belediye eşbaşkanlarını seçeli henüz üç ay bile olmadı. Yani Kürt halkının kendi seçtikleri tarafından üç ay bile yönetilmelerini çok gördü devlet. Yetmedi, Batman dahil 26 belediyeyi daha gasp etmekle açıkça tehdit ediyor” dedi.

‘Eşbaşkanlık kriminalize ediliyor’

Batman’da kadınların öldürüldüğü ve intihara zorlandığı bir kent olarak değil kadınların yönettiği bir kent olarak görmek istediklerini dile getiren Durmagit, “90’lardan beri burada süren kadın mücadelesine de bir saldırı bu. Hakkari’de hedef gösterilen diğer illerde de verilen mesaj açık: Kürtlerin kendilerini yönetecek kişileri seçmeye hakkı yok. İktidar eşbaşkanlığı kriminalize ediyor. Belediyeyi halkın ve kadınların mekanı olmaktan çıkarıp güçlünün, rant kapısı ve tahakküm aracına çeviriyor. Geriye ne kreş, ne kadın dayanışma merkezi, ne kadın pazarı, ne kooperatif, ne ortak mutfak, çamaşırhane gibi kadınların toplanacağı mekânlar kalıyor. Hep birlikte kayyıma hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi