SUR AJANS- Feminist kadınlar, yaptıkları açıklamada, "Kayyımlar kamu kaynaklarını kadınlara sınır bildirmek için harcıyor. Kayyımlara hayır diyoruz" dedi.

Feminist kadınlar, bizi dizi temaslarda bulunmak için geldikleri bölgede ziyaretlerin sürdürüyor. Hakkari’nin Yüksekova Belediyesi'ni ziyaret eden kadınlara, Tewgera Jinen Azad (TJA), Barış Anneleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eşlik etti. Heyeti, Gever Belediye Eşbaşkanı Şadiye Kırmızıgül ve belediye meclis üyeleri karşıladı. Belediyeyi ziyaretin ardından kadınlar belediye önünde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Feministler kayyıma hayır diyor” pankartı açıldı.

Basın metnini Feminist kadınlar adına Ezgi Karakuş okudu.

DEM Parti'den TÜİK’e suç duyurusu DEM Parti'den TÜİK’e suç duyurusu

'Kamu kaynakları kadınlara hizmet vermeye değil, sınır bildirmeye akıtılıyor'

Karakuş, Feminist kadınlar olarak birkaç hafta önce Diyarbakır ve Batman belediyelerini ziyaret ettiklerini hatırlatarak, "Kayyım aynı zamanda feminist bir meselesidir. Bunu Diyarbakır ve Batman’da açıkça gördük. Çünkü kayyımlar kamusal alanın kadınlar için özgürce, eşit, şiddetten uzak nefes alabileceği yerler olup olmayacağına karar veriyor. Ayrıca, sürekli kayyım ihtimalinin dillendirilmesi, Diyarbakır’da dans etkinliği yapanlara, havuza girenlere tekbirle ve faili meçhul tehdidiyle saldıran Hizbullah zihniyetinden açıkça güç alıyor ve onu palazlandırıyor. Kayyım yönetimi altında belediyeler, evlilik teşvikinin, kadınları ikincil sayan eşitsiz ‘değerler’ eğitiminin, hayatımızın sınırını çizmeye kalkan 'Aile Vizyon Belgesi’nin' birincil uygulama mekanı oluyor. Kamu kaynakları kadınlara hizmet vermeye değil, sınır bildirmeye akıtılıyor” diye konuştu.

'Kayyımlar Kürtlerin geleceğinden çalıyor'

Kayyım zihniyetinin kadın düşmanı, doğa düşmanı ve emek düşmanı politikanın somut bir yansıması olduğunu söylen Karakuş, “Bir yandan da kayyımlar, Kürt halkının cebinden, bugününden, geleceğinden çalıyor. Mesela kadınların her gün evde ücretsiz çalıştığı bu dünyada, birtakım erkeklerin çalışmadan ücret almayı kendinde hak görmesini sağlıyor. Kayyım yönetimi altında Diyarbakır Bağlar Belediyesi çalışanlarının hiç işe gelmeden maaş aldığını, bu nedenle işten çıkarılınca da seçilmiş eş başkan Leyla Ayaz’ı yüzsüzce hedef göstermeye koyulduklarını gördük” sözlerini kullandı.

'Hep birlikte kayyıma hayır diyoruz'

Karakuş, kadınlar olarak iradelerinin yok sayılmasına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ederek, “Cizre Belediye Eşbaşkanı Güler Tunç’a 'Kadındır diye konuşmaya hakkı yok' diyen o polis amiri hepimize bir biçimiyle tanıdık geldi. Kadın isen konuşmaya, Kürt isen seçtiğin tarafından yönetilmeye hakkın olmadığına inandırmaya, bunu kanıksatmaya çalışıyorlar. Ama bizim susmaya hiç mi hiç niyetimiz yok. Hakkari’de, belediye meclisinin resmi başkan olarak seçtiği eşbaşkan Viyan Tekçe’nin yerine vali atanmasını asla kabul etmiyoruz. Hakkari’nin bugün meşru belediye başkanı Viyan Tekçe’dir. Kayyım politikalarının bizim için ne anlama geldiğini biliyoruz. Bu ziyaretimizin de ilk durağı yine halk iradesi hiçe sayılarak kayyım atanmış ve son seçimle yeniden kazanılan Gever oldu. Hep birlikte kayyıma hayır diyoruz”  şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi