Freedom House'un yayımladığı İnternette Özgürlükler Raporu'na göre, Türkiye açısından dört yıldır süregelen gerileme devam etti.

Türkiye 100 puan üzerinden ancak 30 puan alabildi. Erişim engelleri konusunda 25 puan üzerinden 12 puan, içerik sınırlamalarında 35 puan üzerinden 10 puan, kullanıcı hakları ihlalleri alanında ise 40 puan üzerinden 8 puan alan Türkiye, böylece “özgür olmayan” ülkeler kategorisinde bulundu.

“Freedom on Net 2023” raporu “Yapay Zekanın Baskıcı Gücü” başlığıyla yayımlandı.

Türkiye bölümünde ise ülkede internet özgürlüğünün son on yılda istikrarlı bir şekilde azaldığı vurgulanırken şunlar ifade edildi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), sansürü artıran ve çevrimiçi ifadeyi suç sayan çok sayıda yasa çıkardı.”

Raporda ayrıca "dezenformasyonla mücadele" adı altında çıkarılan sansür yasasının yürürlüğe girdiği vurgulandı ve çevrimiçi ortam da dahil olmak üzere, yanlış sayılan bilgilerin yayılmasına hapis cezası verilmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

‘Çeşitli siyasi muhalefet web siteleri seçim döneminde siber saldırılara maruz kaldı’

1 Haziran 2022 ve 31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki önemli gelişmeler raporda şu şekilde sıralandı:

Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde Urfa'da kadın işçiler, baskı ve mobbinge karşı eylemde

“Sosyal medya ve iletişim platformları Kasım 2022'de İstanbul'da yaşanan bombalamanın ardından ve yine Şubat 2023'te güneydeki iki büyük depremin ardından engellendi. Mayıs 2023 genel seçimleri öncesinde yetkililer çevrimiçi içeriği kaldırdı, hükümet yanlısı dezenformasyon yaydı ve internet kullanıcılarına cezai yaptırımlar uyguladı. Ekim 2022'de yürürlüğe giren Dezenformasyon Yasası, çevrimiçi konuşmayı suç sayan, çevrimiçi gizliliği kısıtlayan ve sansürü artıran hükümler içeriyor. Çeşitli siyasi muhalefet web siteleri seçim döneminde siber saldırılara maruz kaldı.”

‘Myanmar, internet özgürlüğü açısından dünyanın en kötü ortamı’

Küresel internet özgürlüğü gerilemeye devam ediyor. 70 ülkede en fazla düşüş yaşayan ülkeler ise rapora göre şöyle: “Yetkililerin internet hizmetini kapatması, WhatsApp ve Instagram'ı engellemesi ve hükümet karşıtı protestoları bastırmak amacıyla gözetimi artırmasıyla bu yılın en kötü düşüşünün yaşandığı İran'da dijital baskı yoğunlaştı. Myanmar, internet özgürlüğü açısından dünyanın en kötü ortamı olarak Çin'i yerinden etmeye yaklaştı ve Çin bu unvanı art arda dokuzuncu yıldır korudu. Görevden ayrılan başkan Rodrigo Duterte'nin, yönetimini eleştiren haber sitelerini engellemek için terörle mücadele yasasını kullanması nedeniyle Filipinler'de koşullar daha da kötüleşti. Kosta Rika'nın internet özgürlüğünün savunucusu statüsü, kampanya yöneticisinin ülkenin en büyük medya kuruluşlarından bazılarını taciz etmek için çevrimiçi troller kiraladığı bir başkanın seçilmesinin ardından tehlikeye girdi.”