SUR AJANS- Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), 2024 Yılı Olağanüstü Meclis Toplantısı'nı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) çok sayıda belediye eşbaşkanı toplantıya katıldı. Birlik Başkanlığı, Birlik Meclis 1. ve 2. Başkan vekilleri, Birlik Encümeni, Plan Bütçe Komisyonu üyeleri ve Denetim Komisyonu üyelerinin belirlenmesi amacıyla seçimler yapıldı.

Birlik üyeliğinden ayrılan belediyelerin üye belediyeler listesinden çıkarılmasına karar verildi. Yine Birlik üyeliği için kendi meclislerinde karar alan belediyelerin üyeliğe kabulü karara bağlandı. 

Diyarbakır kayyımın Peyas için imar planı mahkemeden döndü Diyarbakır kayyımın Peyas için imar planı mahkemeden döndü

Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik, oy birliğiyle GABB Başkanı seçildi. GABB Birlik Meclisi Başkanlık Divanı 1. Başkanvekilliğine Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şerdal ve 2. Başkanvekilliğine ise Siirt Belediye Eşbaşkanı Sofya Alağaş seçildi. Birlik Encümen üyeliklerine de Neslihan Şedal, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Devrim Demir ile belediye eşbaşkanları Yunus Bağış, Birsen Orhan, Hamit Tutuş, Fuat Mehmetoğlu ve Alpaslan Karabulut seçildi.

Çelik, kapanışta yaptığı konuşmada yerel yönetimlerin önemine dikkat çekerek, birlik üyelerine teşekkür etti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz