Diyarbakır'da 6 Şubat depreminde yaşamını yitirenler için kentte birçok anma etkinliği düzenlendi.  

Maraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremin yıldönümünde Türkiye genelinde birçok yerde anmalar yapıldı. Depremin yaşandığı saat olan 04:17’de Diyarbakır’daki anmanın adresi ise 89 kişiye mezar olan ve depremin sembolü olarak hafızalara kazınan Diyar Galeria alanı oldu.

Diyar Galeria mağdurları depremin yıldönümünde saat 04:17’de 89 kişiye mezar olan alanda toplanarak yaşamını yitirenleri andı. Anmaya katılan Diyar Galeria mağduru depremzedeler, Sur Ajans’a yaşadıkları acıya rağmen hayata tutunmak için gösterdikleri çabayı değerlendirdi.

Maraş merkezli 6 Şubat depreminde yaşamını yitirenler Diyarbakır’da 89 kişiye mezar olan Diyar Galeria alanında anılırken, Galeria Platformu olarak depremde yaşadıkları kayıpları telafi etmek için mücadele eden depremzedeler anma yapılan alanda Sur Ajans’a konuştu.

Ender Budak Galeria Platformu

‘Dayanmak zordur ama biz bunu başaracağız’

Galeria Platformu sözcüsü Ender Budak, birlikteliğe vurgu yaparak şunları söyledi: “55 bin vatandaşımıza rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Rabbim bir daha böyle acılar bize yaşatmasın. Acı derindi, yaralar derindi. Bizler platform olarak yaklaşık 250-300 kişilik bir birliktelik kurduk. Sırt sırta verdik, gözyaşlarımızı beraber akıtmaya çalıştık. Acılarımızı beraber yaşadık. Ama acılar derin olduğu için zamana ihtiyacımız var. Hayat devam ediyor. Bizim bugün burada toplanmamızın amacı komşularımızı anmaktır. Bir daha bu acının yaşanmaması için dualar ediyor, elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Yakınlarını kaybeden insanların asısı tabii ki daha derin. Onların yanında olarak bir nebze olsun acılarını paylaşmak istiyoruz. Bu gece unutulmayacak bir gece, acı bir gece. Platformdaki bütün insanlar bu acıyı gerçekten yaşıyor. Yaşamaya da devam ediyor. Dayanmak zordur ama biz bunu başaracağız. Sırt sırta verdik, birlikte başaracağız. Allah tekrar rahmet etsin, mekanları cennet olsun.”

Diyarbakir Depremzede Galeria

‘Arkadaşlarımızı, komşularımızı, sevdiğimiz insanları anmak için geldik’

Yaşanan acıların tazeliğini koruduğuna işaret eden Diyar Galeria mağduru bir depremzede ise şöyle konuştu: “Üzüntümüz azalmıyor, artıyor. Bugün arkadaşlarımızı, komşularımızı, sevdiğimiz insanları anmak için buraya geldik. Yaşamını yitirenlere rahmet diliyoruz. Hayatımız devam ediyor. Yerinde dönüşüm için arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Kamu kuruluşlarıyla beraber gerekli izinleri takip ediyorlar. İnşallah iyi bir sonuç alırız. Vefat edenlerin yakınlarına kaybettikleri evleri geri vermeye çalışacağız.”

Depremzede Diyar Galeria

‘Bir yıl da geçse daha tazedir acılarımız, çünkü 89 canımızı kaybettik’

Yaşanan felaketin tekrarlanmaması temennisini dile getiren başka bir depremzede ise şunları söyledi: “Acılarımız tazedir daha. Bir yıl da geçse daha tazedir acılarımız, çünkü 89 canımızı kaybettik. Türkiye genelinde 55 bin insanımızı kaybettik. Allah bir daha böyle bir acı bize yaşatmasın. Temennimiz budur.”

Ahmet Dalgic Galeria

‘Duygularımız tarif edilemez, sadece acı çekiyoruz’

Diyar Galeria’da işyeri yıkılan basın emekçisi Ahmet Dalgıç ise anmada duygularını şöyle ifade etti: “2023 6 Şubat’ı bizim için çok acı bir gün oldu. Bizim de burada işyerimiz, Radyo-Televizyonumuz vardı. Depremde yıkıldı. İşyerimizin gitmesi önemli değil. 89 yurttaşımızın, komşumuzun rahmet etmesi bizi çok üzdü. Hala onun acısıyla beraberiz. Aslında şuan o günü yaşıyoruz. Duygularımız tarif edilemez, sadece acı çekiyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz