Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli Diyarbakır’da ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli

Gazeteci Hakkı Boltan, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasına gecikince hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı.

Gazeteci Hakkı Boltan, 2016’daki sokağa çıkma yasakları sırasında Şirnex’in Cizîr ilçesinde haber takibi yaparken, sığındığı binanın bodrum katında öldürülen Azadiya Welat gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın ölümünden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu sorumlu tutması nedeniyle yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Kullandığı ifadeler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve Davutoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle de “Kamu görevlisine görevinden kaynaklı hakaretten” yargılanan Boltan’ın duruşması Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Avukat Resul Temur, başka bir duruşmada olduğunu mahkemeye bildirdi. Dosyaya bakan hakim, buna rağmen Boltan ve avukatının gelmesini beklemeden dosya üzerinden duruşmayı gördü. Duruşmanın bitimine doğru duruşma salonuna gelen Boltan ve avukatına, duruşmanın dosya üzerinden görüldüğü belirtildi.

Hakim, dosya üzerinden gördüğü duruşmada, bir sonraki duruşmada Boltan hakkında zorla getirme kararı çıkartarak, duruşmayı 5 Mart’a erteledi.