Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş Mardin kayyımı AKP'li vekillerin uçak biletlerini ödemiş

SUR AJANS- Pir Haber Ajansı (PİRHA) Mersin Muhabiri Diren Keser, kesinleşen hapis cezasının onanması ardından 27 Şubat’ta gözaltına alınarak, Tarsus Kampüs Cezaevi’ne gönderildi. Keser’in 2015 yılında sanal medya platformu Facebook’ta yaptığı haber paylaşımları gerekçe gösterilerek, 2017 yılında “Örgüt propagandası” iddiasıyla Mersin 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açıldı. Aynı yıl görülen davada, Keser’e mahkemece aynı iddiayla 2 yıl 4 ay 3 gün hapis cezası verildi.

Keser’in paylaşımlarının mesleki faaliyet kapsamında olduğunu belirten avukatları, karara karşı 2018 yılında Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne itiraz başvurusunda bulundu. Ancak istinaf mahkemesi, avukatların itirazını esastan reddederek cezayı onadı. Kararın onanmasıyla 2019 yılında tutuklanan Keser, avukatların o dönem yapılan yasal düzenleme kapsamında infazının durdurulup, dosyanın temyize gitmesi için Yargıtay’a yaptığı başvuru üzerine ise 4 ay sonra tahliye edildi. Yargıtay’ın 2 Şubat’ta cezayı onaması ile Keser, tekrardan gözaltına alınarak tutuklandı.

‘Ceza açık bir saldırı’

Keser’in avukatlarından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Mehdi Zana Akkaya, müvekkilinin meslektaşlarının yaptığı 5 farklı haberi sanal medya hesabından paylaşmasından dolayı cezalandırıldığını belirtti. Bu paylaşımların mesleki faaliyet kapsamında olduğunu bundan dolayı da bahse konu olan “örgüt propagandası” suçunun oluşmadığını dile getiren Akkaya, “Bu paylaşımların suç konusu olması hukuka uygun değil. Bu, basın çalışanlarının özgür çalışma koşullarına, halkı haber alma hakkına ve aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğüne bir saldırıdır. Propaganda somut tehlike içeren suçlardır. Paylaşımların üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmesinin ardından hükmün infazına geçilmesi yine paylaşımların üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından herhangi bir somut tehlikeye işaret etmeden propaganda suçunun oluştuğunu varsaymak açıkça bir saldırıdır" diye belirtti. 

Kaynak: MA