SUR AJANS- Sanal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda "örgüt propagandası yaptığı" iddia edilen gazeteci Elif Akgül’ün yargılandığı davanın 2'nci duruşması, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, Akgül, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi'nden avukatları Emine Özhasar ve Muhammed Ünsal hazır bulundu.

İlk duruşmada Akgül'ün "zincirleme örgüt propagandası yapmaktan" hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde mütalaa veren iddia makamı, mütalaasını tekrarladı.

Mütalaaya karşı savunmasını yapan Akgül ise paylaşımlarının suç olmadığını ifade ederek, "Paylaşımlarım suç teşkil etmemektedir. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum" dedi.

'İfade özgürlüğü kapsamında'

Akgül'ün avukatı Emine Özhasar da "Müvekkil suçlamaya konu edilen paylaşımda devlet tarafından terör örgütü sayılan IŞİD üyeleri ile TSK'ye mensup askerlerin selamlaştığı görüntüleri eleştirmiş. Bir diğer paylaşımda ise müvekkilin 'gerilla' kelimesini kullanması suçlama konusu yapılmıştır. Müvekkil ifade özgürlüğü hakkını kullanmıştır. Her iki paylaşımda da suçun unsurları oluşmamıştır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Beraat talebi

Avukat Muhammed Ünsal ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) içtihatlarını işaret ederek, gazeteci olan müvekkilinin ifade ve basın özgürlüğünü kullandığını söyledi ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti davada karar vereceğini belirterek, Akgül'e son sözlerini sordu. Akgül, "Barış içinde yaşamak, savaşa karşı çıkmak anayasal hakkım. Mahkemenizden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anayasal haklarını gözeten bir karar vermesini talep ediyorum" dedi.

Diyarbakır’da ‘Sur Teknokent İmar Yolu’ hizmete açıldı Diyarbakır’da ‘Sur Teknokent İmar Yolu’ hizmete açıldı

Beraat kararı

Üzerine atılı propaganda suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatine varan mahkeme, Akgül'ün beraatine karar verdi.

Editör: Haber Merkezi