Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23'üncü gününde Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23'üncü gününde

SUR AJANS- Gazeteci Ferit Arslan hakkında “Mardin’de bir hakim polisle okul bastı, üç öğrenciyi gözaltına aldırdı” başlıklı haber gerekçe gösterilerek “yanlış bilgiyi yayma" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Mardin 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Aslan ve avukatı katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak dosyaya giren evraklar okundu. Aslan, 33 yıldır gazetecilik yaptığını belirterek, haberini birçok kaynaktan teyit ettikten sonra yayınlandığını kaydetti. Başsavcılığın yaptığı açıklamanın da haberi doğruladığını kaydeden Aslan, "Başsavcılık, hakimin okula eşine destek amacıyla gittiğini belirtmiştir ama böyle öğrenci ve öğretmen arasında geçen bir tartışma neticesinde beş, altı polis aracıyla okula gidilmesi hayatın olağan akışına uygun değildir" dedi. Haberin doğru olduğunu kaydeden Aslan, beraat talebinde bulundu.

Av. Neşet Girasun ise, "Müvekkilin yaptığı haber eksiktir ama fazla değildir" dedi. Girasun, "Bu iddianame 170/3'e aykırıdır. Bir tane bile delil gösterilmemiştir. Bu iddianamenin düzenlenmesi nasıl bir mesleki dayanışma ise kabulü de öyledir" dedi.

Hakimin görevini kötüye kullandığını kaydeden Aslan, "Müvekkilin eylemi haber verme faaliyetidir. İddia edilen suçun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. Müvekkilin beraatını talep ediyoruz" dedi.

Savcı, Aslan hakkında beraat verilmesini istedi. Mahkeme Aslan hakkında beraat kararı verdi.

Editör: Haber Merkezi