Anmada konuşan kardeşi Meryem Göktepe, “Metin’e verebileceğimiz iyi bir haber yok. İnsanlar düşüncelerinden dolayı halen cezaevinde. Yoksulluk en derin bir şekilde devam ediyor. Ve inatla, tüm baskılara rağmen Metin Göktepe gazeteciliği yapmaya çalışan genç gazeteciler var” dedi.

Tarih 8 Ocak 1996… Metin Göktepe, Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini “Mutlaka ben izlemeliyim” diyerek Alibeyköy’e gitmişti. Ancak, “Sarı Basın Kartı” olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Haberi izlemekte ısrarcı davrandı ve gözaltına alındı. Gazeteci Göktepe, yüzlerce insanla birlikte Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Burada polislerin şiddetli darbeleriyle dövülerek öldürüldü. Metin Göktepe, katledildiğinde 28 yaşındaydı.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, gözaltında polislerce dövülerek katledilişinin 28. yılında, İstanbul Esenler’deki Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya Metin Göktepe’nin ailesi, gazeteciler, DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Bahçelievler Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Ufuk Emre Bektaş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, Emek Partisi, EHP, TÖP, DEM Parti il yöneticileri ve üyeleri, Cumartesi İnsanları, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP önceki dönem milletvekili Musa Piroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Dem Parti İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve Divriği Kültür Derneği yöneticilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütlerinin, sendika ve siyasi partilerin üyeleri katıldı.

Metin Göktepe gazeteciliği devam ediyor

Anmada konuşan Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe, Metin’in inadını sürdüren tüm basın emekçilerine annesinin selamlarını getirdiğini belirterek, “Onun dediği gibi hepiniz bir Metin’siniz. Metin kayıpların yakını süren bir gazeteciydi. Metin’e verebileceğimiz iyi bir haber yok halen. İnsanlar düşünceleriden dolayı halen cezaevinde. Yoksulluk en derin bir şekilde devam ediyor. Ve inatla tüm baskılara rağmen Metin Gökktepe gazeteciliği yapmaya çalışan genç gazeteciler var” dedi.

‘Metin Göktepe Evrensel’in halen en kıdemli muhabiridir’

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal ise, “Metin Gökktepe’nin kaybı bir özlem ve öfke bıraktı. Bildiğimiz bir şeyi daha acı bir şekilde öğrenmiş olduk. Metin’in cesaretine sahibiz ve bundan sonra da öyle yapacağız. Metin Göktepe Evrensel’in halen en kıdemli muhabiridir. Metin’i unutmayacağız ve unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

‘Asıl korktukları şey gerçekler’

TGS İstanbul Şube Başkanı Özgür Deniz Kaya, sendikalar ve arkadaşları olarak mücadele etmeye devam ettiklerini ifade ederken, DİSK Basın-İş Üyesi İzel Sezer de, “Gazetecilere baskılar yaşanmaya devam ediyor. Asıl korktukları şey gerçekler. Gerçekleri savunmaya devam eden birileri de mutlaka olacak. Metin’in izinde gerçeklerin peşinde yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

2-A Grup Otomotiv 14 yıldır Diyarbakır’a hizmet veriyor 2-A Grup Otomotiv 14 yıldır Diyarbakır’a hizmet veriyor

‘Katledilmesi tesadüfü değil’

EMEP Genel Baskanı Seyit Aslan da, “Metin Göktepe 28 yıl önce hakikatin peşinde koşarken katledildi. Metin sadece bir gazeteci değildi bütün ezilenlerin mücadelesini veren birisiydi. Katledilmesi tesadüfü değildir, iktidarın başta işçi sınıfı olmak üzere herkes baskıyı görüyor. Gazeteciler baskı altında ve cezaevinde olan gazeteciler var. Özellikle muhalif basın üzerinde iktidarın baskısı var. Mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

'Bir ülkede basın ne kadar özgürse o ülke o kadar özgürdür'

Anmada konuşan CHP İstanbul  İl Başkanı Özgür Çelik, Metin Göktepe’nin gerçeğin peşinde giderken işkence ile katledildiğini hatırlatarak, “Günümüzde de iktidarın anlayışı değişmedi. Halkın gerçekleri duyma hakkını savunan gazeteciler gözaltına alınıp tutuklanıyor. Bir ülkede basın ne kadar özgürse o ülke o kadar özgürdür” ifadelerine yer verdi.

DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz ise, Türkiye’nin faşizme götürüldüğü bir süreçte bütün ezilenlerin bir araya gelerek mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Özgür basına en çok ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz'

EHP Sözcüsü Özgür Akman da, Metinler ve yoldaşlarının 90’lı yılların karanlığını aydınlatarak bugünlere gelindiğini vurgulayarak, “Bugün başka bir karanlığı yaşıyoruz. Özgür basına en çok ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz. Metinler o kalemleri yere düşürmediler. Onun yolundan yürüyenler karanlığı aydınlığa çevirecek” dedi.

'Göktepeler yetiştirebilmek için mücadele ediyoruz'

TİP İstanbul İl Başkanı Melis Akyürek, gazetecilerin hakikatleri insanlara ulaştırdıkları için tutuklandıklarına işaret ederek, “Yeni Metin Göktepeler yetiştirebilmek için mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

'Halen o karanlığın içerisindeyiz'

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ise şunları söyledi:

“Metin, 1990’lı yılların karanlığında gazetecilik yapmaya çalıştı. Halen o karanlığın içerisindeyiz. Metin karanlığı aydınlatan meşalelerdendi. Hakikatin, özgürlük mücadelesi ve insan hakları mücadelesi olmayacağını biliyoruz. Metinin mücadelesi, geleceğimizin mücadelesi. Metin sadece gazeteci değildi yüreğiyle gazetecilik yapıyordu.”

'Alevi olduğu için katledildi'

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da, “Metin Göktepe de oğlum Berkin Elvan gibi Alevi olduğu için katledildi. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: PİRHA