İstanbul’da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan ve 13 Ocak’ta “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Gazeteci Sezgin Kartal’ın ilk duruşması başladı.

Duruşma öncesi İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına Kağıthane Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi. Adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. 23 kişi gözaltına alındı. Bayrampaşa ve Eyüp Devlet Hastanesi’ne götürülen 23 kişinin sağlık kontrollerinin ardından emniyete sevk edileceği öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSADK) Zeytinburnu, Kartal, Esenler Şube Başkanları, eski Beyoğlu Şube ve PSAKD Genel Merkez Yöneticisi Hüseyin Ağcal, Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Eş Başkanı Ali Şeker, Gökhan Aslan, Adnan Altun Orhan Kok, Kezban Konukçu, Sıla Öz, Ayşegül Korkutan, Gökhan Alkan, Mehmet Kural, Mustafa Güler, Erkan Mete de bulunuyor.

‘Sizi koruyanlar gidiyor’

Bu arada, açıklama yapmak isteyen grubu abluka altına polisin kendilerini tehdit etmesine tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekilİ Musa Piroğlu, “Bu ülkeye estirdikleri terör bu. Gözaltına alıyorlar, işkence yapıyorlar sonra da gelip alenen tehdit ediyorlar. Kimseden korkmadıklarını söylüyorlar ama yanılıyorlar, sizi koruyanlar gidiyor” dedi.

Basına müdahale

Duruşma öncesi adliye önünde görüntü almak isteyen basın mensupları önce polis tarafından abluka altına alındı daha sonra da görüntü almaları engellenmeye çalışıldı. (Kaynak: PİRHA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz