Rojnews Haber Ajansı, KDP asayişi tarafından alıkonulup 65 gündür haber alamadıkları Arapça servisi editörleri Süleyman Ahmet için Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulundu.

Ailesini ziyaret etmek amacıyla gittiği Halep kentinden 25 Ekim’de Güney Kürdistan’a dönerken Pêşxabûr (Sêmalka) Sınır Kapısı’nda KDP’ye bağlı birimler tarafından alıkonulan Ahmet’ten bir daha haber alınamadı.

Alıkonulmasından 6 gün sonra KDP’ye bağlı Duhok Asayişi tarafından yapılan açıklamada, Ahmet’in gazetecilikle hiçbir alakası olmadığına dair iddialar öne sürüldü. Süleyman Ahmet ile görüşmek için Duhok Asayişi’ne başvurun avukatları, dosyanın Parastin’in (KDP’nin istihbarat kurumu) kontrolünde olduğunu yanıtı aldı ve soruşturma devam ettiği gerekçesiyle müvekkilleriyle görüşmeleri engellendi.

Süleyman Ahmet’i Savunma Grubu üyesi avukatlar, bugüne kadar 10’u aşkın başvuruda bulunmasına rağmen KDP güçleri Ahmet’e ilişkin hiçbir bilgi paylaşmadı.

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur başladı İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur başladı

ANHA’ya konuşan Rojnews yetkilileri, editörleri Süleyman Ahmed için BM’ye başvuruda bulunulduğu bilgisini paylaştı.

 Süleyman Ahmet’e dair bu zamana kadar bulundukları girişimleri anlatan Rojnews yetkilileri, "Öncelikle gazetecilerin haklarıyla ilgili merkez ve kurumlarla ve medya kuruluşlarıyla temasa geçtik. Süleyman Ahmet’in bulunması için yürütülecek çalışmalara katılmalarını istedik. Dihok Asayişi ile temaslarımızı sürdüreceğiz. Ama şu ana kadar yalanlarını sürdürüyorlar ve 'Süleyman Ahmet yanımızda değil ve kendisi hakkında hiçbir bilgimiz yok’ deniyor. Zorla kaybetmelere karşı uluslararası anlaşmalarda bulunan koruma hakkının yerine getirilmesi talebiyle Süleyman Ahmet için Birleşmiş Milletlere bir dilekçe sunduk” diye belirtti.

‘Akıbetini bilinmiyoruz’

Süleyman Ahmet’in dosyası üzerinde çalışmak üzere bir grup avukatı Dihok’a gönderdiklerini, fakat Ahmet’in yerini ve akıbetini henüz bilmediklerini söyleyen yetkililer, gazetecilere yönelik ihlallerin ve gazetecilerin kaçırılmasının KDP açısından yeni bir şey olmadığını kaydetti.

Vedat Hisên Ali cinayeti hatırlatıldı

"Kürdistan Bölgesi’nde gazetecilerin tutuklanmasını iktidarın kara bir lekesi olarak görüyoruz” diyen Rojnews yetkilileri, KDP güçleri tarafından katledildiğini belirttikleri muhabirleri Vedat Hisên Ali cinayetinin üzerinden 7 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen katillerin bulunup adalet önüne çıkarılmadığını da hatırlattı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz