SUR AJANS- Şırnak’ta 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin açıklama yapmak isteyen kadınlara müdahale eden polisler, aralarında muhabirimiz Zeynep Durgut’un da olduğu 18 kadını darp ederek gözaltına aldı. Kadınlar hakkında "Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanunu da muhalefet" iddiasıyla açılan davanın 2’nci duruşması Şırnak Asliye Ceza mahkemesinde görüldü.

Meteorolojiden 4 il için sarı kodlu uyarı Meteorolojiden 4 il için sarı kodlu uyarı

 Duruşmaya kadınların avukatları katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddia makamı mütalaasını sundu. Savcı, gazeteci Zeynep Durgut’un gazetecilik faaliyetleri kapsamında orada olduğunu belirterek, beraatine karar verilmesi yönünde mütalaa verirken, diğer sanıklar için ceza talep etti.

Ardından savunma yapan avukat Samet Ataman, gazetecilik faaliyetinin suç olmadığını ifade ederek, “Müvekkilimiz Zeynep Durgut hakkında her ne kadar kamu davası açılmış ise de, müvekkilimiz gazetecilik ve kamuoyunun haber alma özgürlüğü için söz konusu basın açıklamasının yapılacağı alanda bulunmuştur. Atılı suç yönünden müvekkilim suçu işlediğine dair herhangi bir delil söz konusu değildir” dedi.

Savunmalar ardından mahkeme heyeti tüm kadınlar hakkında beraat kararı verdi.

Editör: Haber Merkezi