SUR AJANS- Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022'de tutuklanan ve 16 Mayıs 2023 tarihinde tahliye edilen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli, Zemo Ağgöz ve Deniz Nazlım, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile MA'nın eski stajyeri Mehmet Günhan hakkında açılan davanın duruşması görüldü. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan gazetecilerin duruşması, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuksuz yargılanan gazeteciler Selman Güzelyüz ve Deniz Nazlım ile gazetecilerin avukatları duruşmada hazır bulundu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi yöneticileri ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar da duruşmayı izledi.

Gazetecilere ‘röportaj yaptın’ suçlaması

Mahkemenin söz verdiği iddia makamı, esasa dair mütalaasını sundu. Gizli tanık “K8” ve tanık Kerem Gökalp’in beyanlarının esas alındığı mütalaada, gazetecilerin cezalandırılması talep edildi. Gazetecilerin HDP ve DEM Parti temsilcileri ile gerçekleştirdikleri röportajları “talimat” ile aldıkları iddia edildi. Savcı, legal yollarla kurulduğunu belirttiği MA ve JINNEWS’in “örgüt üyelerinin moral ve motivasyonlarını arttırdığını" ileri sürdü. Tanık Özgür Baran’ın JINNEWS muhabiri Öznur Değer hakkındaki “MA çalışanıdır” iddiasının da mütalaada yer alması dikkat çekti. 

Avukatlar ve gazeteciler, mütalaaya dair ek süre talebinde bulundu. Avukat Resul Tamur, "İddia makamının açıkladığı mütalaanın açık ve anlaşılır olması gerekiyor. Delil ve sanıklar arasında bir bağlantı olması gerekiyor. Aksi takdirde bunun savunma hakkı ihlali olduğunu belirtiyor Yargıtay” dedi.

Temur, iddialar ve gazeteciler arasında herhangi bir illiyet bağı olmadığını vurguladı. Temur, gazeteciler üzerindeki adli kontrol kararının da kaldırılması ve iddia makamına “illiyet bağını” açıklattırılması yönünde talepte bulundu.

Mahkeme heyeti, gazeteciler hakkındaki imza hükümlülüğünü kaldırdı. Mahkeme, yurt dışı yasağının ise devamına karar verdi.

Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı Diyarbakır'ın mahalelerinde 'toplumsal cinsiyet' eğitimleri başlatıldı

Bir sonraki duruşma 3 Temmuz'a ertelendi.

Editör: Haber Merkezi