Gaziantepspor Kulübü’nde tazminatsız işten çıkarılan, 6 yıldır hakkedişlerini alamadıkları için 40 gündür nöbette olan işçiler, “Sadece kendimiz için değil bütün işçiler adına eylemdeyiz" dedi.

Gaziantepspor Kulübü bünyesinde çalışan ve kulüp kapanmasıyla 2016 yılında işten çıkarılan 42 işçi, 7 milyon TL tazminatı ödenmediği için 40 gündür eylemde. Kendilerine “Gaziantepspor emekçileri” adını veren işçiler, Antep merkez Şehitkamil ilçesinde bulunan Demokrasi Meydanı’ndan nöbet tutuyor. Kulüp kurulduğunda inşaatında çalışan ve 28 yıl emek veren işçiler, mahkemeyi kazanmalarına rağmen muhatap bulamıyor. Birçok kez Antep Valisi Davut Gül, Antep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve AKP temsilcileriyle görüşen işçiler, verilen sözlere rağmen 5 yıldır kıdem tazminatlarını almayı bekliyor.

Mezoptamya Ajansı’nda (MA) yer alan haberde “Kıdem tazminatımız ve geleceğimizden asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek Demokrasi Meydanı’nda başlatan ve 40 gündür nöbet tutan işçilerden Osman Yıldırım (48) ile Hatice Mert (60) yaşadıklarını ve taleplerini anlattı.

“40 gündür Demokrasi Meydanı’nda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz”

Gaziantepspor’da 22 yıl önce çalışmaya başlayan 5 çocuk babası Osman Yıldırım, işçilerin “kulüp küçülmeye gidiyor” denilerek tazminatsız işten çıkarıldığını ifade etti.

Muhatap bulamadıklarını belirten Yıldırım, “Bize senet vereceklerini söylediler ancak 150 milyon TL borçlanmış bir kulübün senedi işimize yaramayacaktı. Bizler de hukuki olarak mahkemeye başvurduk ve mahkemeyi kazandık. Elimizde kıdem tazminatlarının ödenmesine dair mahkeme kararı olmasına rağmen biz alacaklarımızı alamıyoruz. Karşımızda bir muhatap yok. Gaziantepspor Kulübü Derneği valiliğin dernekler masasına bağlı. 2017 yılında Davut Gül valimiz yeni gelmişti ona sorunu anlattık. Mağdur olduğumuzu söyledik. 'İlgileneceğim' dedi. İkinci kez görüştüğümüzde 'benim yapabileceğim bir şey yok' dedi. Bizler Gaziantepspor emekçileriyiz, 40 gündür Demokrasi Meydanı’nda sesimizi duyurmak için eylem yapıyoruz” diye konuştu.

“Resmi makamlar bize randevu bile vermiyorlar”

42 işçinin alacağı tazminatların 7 milyon TL olduğunu aktaran Yıldırım, “40 gündür sabah bu meydana geliyor, gece saatlerine kadar nöbet tutuyoruz. Herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Gaziantepspor'un yaşaması için burada durduğumuzu sanan insanlar var. Gaziantepspor zaten yaşamıyor, küme düştü. Kulüp resmiyette faal gözüküyor ancak bir yeri bile yok. Stat, tesis, kulüp binası yıkıldı. Bizim sadece bir emeklerimizin karşılığı talebimiz var. En az 10 yıl en fazla 28 yıl olmak üzere kulübe emek veren arkadaşlar var. Kulüp kurulduğunda inşaatında çalışıp, kapanana kadar emek veren arkadaşlar var. Hakkettiğimiz haklarımızı istiyoruz. Resmi makamlar bize randevu bile vermiyorlar. Vali ‘ben sizinle görüşmem’ diyor. Bir şehrin mülki amiri halka bu cümleyi kuruyor. Biz halkız ve emeklerimizin karşılığını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Meclis gündemine taşınan sorun görmezden gelindi

Erdoğan’a seslenen Yıldırım, devamında şunları söyledi: “Biz burada AKP il başkanı ile defalarca görüştük. Antep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ile bir kez görüştük bir daha randevu vermedi. Ankara'ya gittik Antep milletvekilleri ile görüştük. Bütün partiler halledeceğiz dedi ancak HDP Milletvekili Mahmut Toğrul ve CHP milletvekili İrfan Kaplan sadece Meclis’te gündeme getirdi. Sorunumuzu çözmediler. Fuat Oktay ile görüştüm, sorunu anlattım ‘Bu işi çözün’ demesine rağmen kimse ilgilenmedi. Halkımızın işçilere karşı duyarlı olmasını istiyoruz. Sadece kendimiz için değil bütün işçiler adına eylemdeyiz. Bu eylem bizim değil bütün işçilerin eylemi. Yarın herkes bizim durumumuza düşebilir. Sizin haklarınızda gasp edilebilir.” 

“5 yıldır mağduruz, bir çözüm bulun”

Demokrasi Meydanı’nda 40 gündür nöbet tutan, 5 çocuk annesi 60 yaşındaki Hatice Mert, 2001 yılında çalışmaya başladığı kulüpte, kulüp kapanana kadar futbolcuların elbiselerini yıkadı, odalarını temizledi. İşten çıkarıldıktan sonra trafik kazası geçirdiğini belirten Mert, “5 yıldır mağduruz. Kaza yaptıktan sonra çalışmadığım için ev sahibim beni evden çıkardı. Evim şu an bir sırt çantası. Duyarlı insanlara sesleniyorum; benim 5 yetimim var ‘yetimin hakkı yenilmez.’ 40 gündür bekliyoruz, yazık günah. Bir çözüm bulun”  diye konuştu.