Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kocaeli milletvekilli adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu, 14 Mayıs seçimlerini “darbe” olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Gergerlioğlu, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda, 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek olan seçimlere Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları ile katılacak cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partiler ve milletvekili adayları belirlenmiş olup gerek cumhurbaşkanı adayları gerek siyasi partiler ve gerekse ittifak oluşumlarının seçim çalışmalarına başladığı belirtilerek, bu süreçlerin Anayasa, yasaları ve sair yasal mevzuatları çerçevesinde yürütüldüğü kaydedildi.

Başvurunun devamında ise şunlara yer verildi: “İçişleri Bakanı olan şüpheli; Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını, AKP ve MHP’nin ise Meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde, Recep Tayyip Erdoğan dışında seçilecek olan cumhurbaşkanı ve Meclis çoğunluğunu elde edecek muhalefet partileri ile ilgili seçim sonuçlarını tanımayacağını açıkça ve net bir şekilde ifade etmiştir. İçişleri Bakanı olan şüphelinin emrinin altında polis ve jandarma teşkilatının bulunması gerçeği karşısında Recep Tayyip Erdoğan’ın ve/veya AKP ve MHP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde seçim sonuçlarını tanımayacağı ve bu yönde teşebbüste bulunacağı aşikar olduğundan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzenin fiilen uygulanmayacağı yönünde teşebbüste bulunacağından açıkça TCK m. 309/1’deki suçun unsurları oluşmuştur.

Şüpheli ile ilgili yapılacak soruşturma çerçevesinde TCK m.309/1’deki suçun işlenmediği yönünde kanaate ulaşılması halinde, 14 Mayıs 2023’de TCK m.309’da işlenen/işlenecek suç/suçların, aynı zamanda kamu görevlisi olan şüpheli tarafından TCK m. 279 'Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi' suçu yönünden de değerlendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda 14.05.2023 günü ülkemizde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim kararını alan Cumhurbaşkanını siyasi darbe içerisinde gösterdiğinden şüpheli Cumhurbaşkanı’na hakaret kenar başlıklı TCK m. 299/1-2’deki Cumhurbaşkanı’na Hakaret suçunu da işlemiştir.”

Adliye önünde açıklama

Gergerlioğlu, suç duyurusu sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Soylu’nun seçimlere darbe vurmaya çalıştığını belirterek, “Anayasal çerçevede ilan edilmiş olan 14 Mayıs seçimlerini siyasi darbe olarak nitelemek gibi bir gaflete, bir şaşkınlığa düşmüştür. Bu ifadeler kabul edilemez. Bu ifadeler oldukça ağır ve 85 milyonun Anayasal özgürlüklerine Suç İşleri Bakanı tarafından vurulan bir darbedir. Bunu kabul etmiyoruz. Bakın Suç İşleri Bakanı ne demiş; ‘15 Temmuz fiili darbe girişimiydi, 14 Mayıs 2023 oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir.’  Arkadaşlar yanlış duymadınız. Süleyman Soylu 14 Mayıs seçimleri için siyasi darbe diyor. Seçimde vereceğiniz oy için ‘siyasi darbe’ diyor. Niye? İktidardan düşeceklerini düşündükleri için bunu söylüyorlar.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz