Uzun süredir güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador’da ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar'in firar etmesinin ardından başlayan gerginlik devam ediyor.

Devlete ait televizyon kanalı "TC Television"nın Guayaquil'deki stüdyosu, canlı yayın sırasında silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin, rehin aldıkları çalışanları yere yatırılıp darp ederken, spikerin cebine patlayıcı madde koyduğu görüldü.

Canlı Yayın Saldırı

Canlı yayını basanlar yakalandı

Canlı yayın baskınından hemen sonra şehrin çeşitli noktalarında saldırılar düzenleyen silahlı gruplar, 8 sivili öldürdü, 2 kişiyi yaraladı. AA'nın aktardığına göre, "TC Television" kanalını basanların 13 kişi olduğu ve tamamının yakalandığı duyuruldu.

Kentin Belediye Başkanı Aquiles Alvarez, yaptığı açıklamada, silahlı saldırganların araçlara rastgele ateş ederek 5 kişiyi öldürdüğünü ve bir yedek parça deposuna da baskın düzenleyerek 3 kişiyi katlettiğini söyledi.

Avustralya Alevi Toplum Konseyi 32. Genel Kurulu Avustralya Alevi Toplum Konseyi 32. Genel Kurulu

Izuriete, Devlet Başkanı Noboa'nın bu olay nedenle OHAL kararnamesini imzaladığını, bu süreçte gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.

Polisler kaçırıldı

Yerel basına göre, 60 gün uygulanacak OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi. Ekvador Emniyet Biriminin X'ten yaptığı paylaşımda, 3 polisin kaçırıldığı doğrulanarak, "Kaçırılan meslektaşlarımızın yerlerinin tespit edilmesi ve faillerin yakalanması için özel birlikler görevlendirildi. Bu olayların hiçbiri cezasız kalmayacak." ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: DUVAR