Iğdır geçici Geri Gönderme Merkezi'nde (GGM) tutulan Afganistanlı 18 yaşındaki S.F.A. isimli erkeğe cinsel saldırıda bulunan N. A. ve H. A.’nin savcılık talimatıyla dün yine ifadeleri alındıkları ortaya çıktı. Savcılıkta ifadesi alınan N.A ve H.A. adli kontrol şartı ile tekrar GGM’ye gönderildi. S.F.A’ya cinsel saldırıda bulunan A.G. ve B.M.’ye ilişkin ise herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Iğdır geçici Geri Gönderme Merkezi'nde (GGM) tutulan Afganistanlı 18 yaşındaki S.F.A., aynı yerde tutulan N. A., H. A. A.G. ve B.M.’nin cinsel saldırısına uğradı. 6 ve 7 Mart’ta yaşanan iki ayrı cinsel saldırı olayından sonra S.F.A., yaşadıklarını Türkçe bilen bir arkadaşı aracılığıyla GGM'deki memurlara anlattı. GGM memurları tarafından tutulan tutanak, aynı gün jandarma ekiplerine bildirildi. Bildirim üzerine GGM'ye gelen jandarmalar, Türkçe bilmeyen mağdur S.F.A. ile tercüman olmadan bir görüşme yaptı ve "mağdur şikayetçi değil" raporu tutarak, oradan ayrıldı.

Yaşanan cinsel saldırıdan haberdar olan avukatlar, S.F.A. ile görüştükten sonra Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. S.F.A., ifadesinde N. A., H. A. A.G. ve B.M. tarafından cinsel saldırıya uğradığını ve tehdit edildiğini belirtti. S.F.A.’nın ifadesi üzerine faillerden N.A ve H.A., jandarma ekipleri tarafından ifadeye çağrılarak ifadeleri alındı. N.A. ve H.A. ifade işlemlerinin ardından, savcılık talimatıyla tekrar haklarında hiçbir işlem yapılmadan GGM'ye gönderilirken, A.G. ve B.M. hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

S.F.A., cinsel saldırıya maruz kaldığı 4 kişi ile halen aynı yerde tutuluyor. (MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz