SUR AJANS- İstanbul merkezli operasyon kapsamında 23 Nisan’da yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Enes Sezgin ile Özgür Basın emekçileri Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş ve Erdoğan Alayumat ile MA eski muhabiri Doğan Kaynak gözaltına alınmıştı. Gazeteciler, bugün gözaltında tutuldukları emniyet müdürlüklerinden adliyelere sevk edildi.

MA muhabiri Mehmet Aslan, Ankara Adliyesi'nden, gazeteci Kaynak ise Urfa Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savcıya ifade verdi. Diğer gazeteciler İstanbul Çağlayan’da bulunan adliyeye sevk edildi.

Gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, yaptıkları haberler, haber kaynaklarıyla yaptıkları telefon konuşmaları ve X sanal medya hesaplarındaki paylaşımları soruldu.

Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene SGK kapsamında Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene SGK kapsamında

Gazeteciler Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ve Erdoğan Alayumat, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer tüm gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Editör: Haber Merkezi