İzmir'de 13 Şubat’ta yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın, Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut’un emniyetteki işlemleri tamamlandı. Gazeteciler, haberleri ve haber kaynaklarıyla yaptıkları görüşmeler nedeniyle “örgüt üyesi olmak" iddiasıyla suçlandı.

Tecavüz haberi soruldu

Emniyette gazeteci Turan'a, Akbelen direnişi, Bergama’da bulunan Agrobay Seracılık işçilerinin direnişi ve 8 Mart etkinlilerine dair haberler soruldu. Ayrıca otizmli bir çocuğa dönük tecavüze dair açılan davanın duruşmasını neden takip ettiği soruldu.

Gazeteciler Güney, Akyüz, Aydın ve Akbulut'a ise, haklarında "örgüt üyesi olmak" yönünde iddialarda bulunan açık tanık Buse Aslan’ın beyanları soruldu. Aslan’ın, gazeteciler hakkında "talimatla haber yapıyorlar" şeklinde iddialarda bulunduğu öğrenildi. 

‘Neden Kürdistan?'

Amedspor maçlarında fazla biletlere dair çarpıcı iddia Amedspor maçlarında fazla biletlere dair çarpıcı iddia

Emniyette, gazetecilere ait haberlerin başlıkları da "örgüt propagandası" şeklinde değerlendirildi. Gazetecilere, “Neden Kürdistan kelimesi geçiyor” diye sorulduğu belirtildi.

Gazetecilerin, bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Kaynak: MA