Antep’in İslahiye ilçesinde 6 Şubat depremlerinde yıkılıp 25 kişinin hayatını kaybettiği Gözde Apartmanı’na ilişkin açılan davanın 4'üncü duruşması İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan tutuksuz yargılanan 5 sanığın katılmadığı duruşmada, yakınlarını kaybedenlerin yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt DEM Parti sözcüsünden İçişlerine yanıt

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mağdur ailelerin avukatlarından Ergin Sözen beyanlarda bulundu.

Avukat Sözen, emsal yargılamalara ilişkin örnekler sunduğu mahkeme heyetinden tutuksuz sanıkların “olası kast” suçundan yargılanmalarını talep etti. Sözen yine, dosyadaki bilirkişi raporunun yetersizliği sebebiyle yeni bilirkişi raporu alınmasını, Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) müzekkere yazılarak Gözde Apartmanı’na ilişkin herhangi bir deprem raporu/tutanak hazırlanıp hazırlanmadığının sorulmasını, dosyada zemin etüt raporu olmadığından bu hususta araştırma yapılmasını, kamu görevlileri için yürüyen soruşturmanın beklenilmesini talep etti.

Verilen aranın ara kararını açıklayan mahkeme heyeti tüm talepleri reddederek bir sonraki duruşmayı 5 Haziran 2024 tarihine erteledi.

Tutuklu sanık yok

Yaşanan facianın ardından İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda tutuklu sanıklar bina müteahhidi Ali Ş. ve teknik uygulama sorumlusu Seyfettin K. ile adli kontrol uygulanan tutuksuz sanıklar Devrim Y. ile İbrahim Ç. ve Kamil Ç. hakkında  iddianame hazırlandı. "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlaması yöneltilen sanıklarır 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapsi talep edildi.

Davanın bir önceki duruşmasında tutuklu sanıklar tahliye edilirken, tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbiri de kaldırılmıştı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz