İstanbul’da 6 Şubat tarihinde İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskını sonrasında 10 üyelerinin tutuklanmasına dair açıklama yapan Grup Yorum, üyelerinin kaçırılarak gözaltına alındığı belirtti.

‘İdil Kültür Merkezi basılmasın’ ve ‘Tutsak Grup Yorum emekçileri serbest bırakılsın’ talebiyle 56 gündür açlık grevinde olduklarını kaydeden Grup Yorum, talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevi eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

‘Grup Yorum emekçileri serbest bırakılsın’

Grup Yorum’un açıklaması şöyle:

“6 Şubat 2024 tarihinde İdil Kültür Merkezimiz polislerce basıldı. Ve 5 arkadaşımız Barış Yüksel, Fırat Kaya, Merve Kurt, Dilan Poyraz ve Bergün Varan gözaltına alındı. Grup Yorum’a yönelik saldırılar bununla sınırlı kalmadı. Hakan İnci, Seher Adıgüzel, Rıdvan Akbaş, Vedat Doğan, Sevda Kurban, Cem Dursun ve Boran Hurustan da sokaktan kaçırılarak, evleri basılarak gözaltına alındı.

10 Grup Yorum emekçimiz tutuklandı. Ve Dilan Poyraz ve Bergün Varan’da serbest bırakıldı.

Grup Yorum çalışanları gözaltına alındı

Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı

Dün de, 15 Şubat 2024 tarihinde serbest bırakılan Dilan Poyraz ve Bergün Varan sokak ortasından kaçırılarak gözaltına alındı. Bu gözaltı ve tutuklamalar Grup Yorum’u bitirmeye dönüktür. Her ne olursa olsun bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Grup Yorum sadece 10 kişiden oluşan bir grup değildir Grup Yorum halktır halkın içindedir.

“İdil Kültür Merkezi basılmasın” ve “tutsak Grup Yorum emekçileri serbest bırakılsın” talebiyle başlatmış olduğumuz süresiz dönüşümlü açlık grevi direnişimizin 55. günündeyiz. Açlık grevini Bergün Varan sürdürüyor. Gözaltına almak direnişimize yönelik bir saldırıdır. Direnmekten vazgeçmeyeceğiz. Taleplerimiz kabul edilene kadar açlık grevi direnişine devam edeceğiz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz