Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları, Gülistan Doku’nun kaybolmasının 4’üncü yıldönümünde “Gülistan Doku nerede demekten vazgeçmiyoruz” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Gülistan Doku nerede?” pankartı açılırken, “Yaşasın kadın dayanışması”, “1461 gündür Gülistan Doku nerede?”, “Tesadüf değil kadın kırımı”, “Özel savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz”, “Gülistan lê kuye” dövizleri taşındı. “Deliller ortada Gülistan nerede”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Gülistan Doku’yu bulacağız”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Açıklamaya, Kadın Zamanı Derneği, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul il yönetimi ve DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu’nun yanı sıra çok sayıda kadın katılım gösterdi.

Açıklamada basın metnini Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları’dan Leyla Can okudu.

Burada ilk olarak söz alan DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Gonca Yangöz, “Gülistan Doku nerede” demekten vazgeçmeyeceklerini belirtti. Erkek yargıyı çok iyi tanıdıklarını söyleyen Yangöz, bütün delillere rağmen delillerin yok edildiğini vurguladı. Yargının erkek egemen sistemi koruduğunu ifade eden Yangöz, “Hiçbir kadın faillinin cezalandırılmadın vazgeçmeyeceğiz. Hepimiz bu davanın takipçisiyiz. Jin jiyan azadî” dedi.

Etkin soruşturma

Gülistan Doku’nun 4 yıl önce kaybolduğunu belirten Leyla Can,  failin bulunmaması için “insanüstü” bir çabanın sergilendiğini söyledi. Can, “Gülistan’ın son görüştüğü kişi ve baş şüpheli olan Zaynal Abakarov gözaltına dahi alınmazken polis olan üvey babası Engin Yücel, Zaynal üzerinde ki şüpheleri Gülistan’ın intihar ettiğini söyleyerek kaldırmak istedi” dedi. Doku için etkin bir soruşturmanın yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Can, “Var olan somut deliler incelenerek Gülistan’a ne olduğunun açığa çıkarılabileceğini biliyorduk, etkin bir soruşturma yürütülmesi için mücadele ettik fakat erkek yargı- devlet bu konuda hiçbir adım atmadı, atmıyor Gülistan’ı bulamak istemediklerini apaçık gösteriyorlar. Çünkü fail bir polisin oğlu çünkü gülistan Kürt bir genç kadın. Devletin kadınlara, Kürt kadınlarına uyguladığı özel savaş politikasının sonucudur bu yaşananlar. Gülistan’ı arıyormuş gibi yaparak herkesi kandırmaya çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğimizi göstermek için Gülistan’ın akıbetini sormaktan vazgeçmiyoruz” diye belirtti.

‘Delilleri karartma’

Zaynal Abarakov’un üvey babası olan polis Engin Yücel’in delilleri kararttığını vurgulayan Can, kadın örgütlerinin ve Doku’nun ailesinin bunu engellediğini ifade etti. Çabalar sonucu Engin Yücel’in görevinden alındığını anımsatan Can, “Fakat delilleri karartmasına başından itibaren izin verildi. Evinden taşınarak yine delilleri karartmak istedi buna engel olmak isteyen Gülistan’ın ablası Aygül Doku hakkında yaşanan arbede sırasında elektirik süpürgesini kırdığı için dava açılarak para cezası verildi. Gülistan’ın kaybedilmesinin ardından etkin soruşturma yürütmeyenler, Gülistan’ı bulmak isteyenlere ışık hızında soruşturmalar açıp, cezalar verdiler. Erkek yargının kimin için çalıştığını yine bir kez daha bu süreç içerisinde de görmüş olduk” ifadelerini kullandı.

‘Erkek yargı’

“Gülistan Doku nerede” diyenlere soruşturmalar açıldığının altını çizen Can, Adalet Bakanlığı önüne giden Doku ailesinin polisler tarafından darp edildiğini hatırlattı. Doku’nun ailesinin yanında olacaklarını ifade eden Can, “Biz kadınlar gerçek adalet mücadelemizden de Gülistan’dan da vazgeçmeyeceğiz. Her geçen gün artan erkek-devlet şiddetine karşı bir arada olmaya, adalet için sokaklarda mücadele etmeye devam edeceğiz. Erkek-devlet, erkek yargı tek tek fail erkekleri koruyarak kadına yönelik işlenmiş bütün suçları cezasızlıkla ödüllendireceğini duyuruyor, gösteriyor herkese. Buradan bir kez daha söylemek istiyoruz ki haklarımıza hayatlarımıza dönük saldırılarında karşısında yine hep birlikte durmayı sürdüreceğiz. Yaşam tarzımıza, haklarımıza, bir birimize sahip çıkacağız” diye konuştu.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan'ın acı günü DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan'ın acı günü

Kaynak: MA