SUR AJANS- Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor.

Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu

Gülistan Doku, dört bir tarafı karakollarla çevrili ve kameralarla izlenen Dersim’de 1621 gündür kayıp. Yetkililer ise Doku’yu bulmak yerine şüphelileri aklamanın peşine düştü.

Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, dosyadaki baş şüpheli Zaynal Abarakov’un yeniden tutuklanması, Zaynal Abarakov’un babası Engin Yücer hakkında da dosyaya “şüpheli” sıfatıyla girmesi ve dönemin valisi Tuncay Sonel hakkında da “görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle” Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Avukat Ali Çimen, Gülistan Doku dosyasının son durumuna ilişkin konuştu.

Avukat Ali Cimen Gulistan Doku

“Dosya atıl durumda”

Verdikleri dilekçelere yanıt verilmediğini söyleyen Avukat Ali Çimen, “O yüzden dava sürecine ilişkin herhangi bir gelişme olmadı, dosya şu anda atıl durumda. Hukuk mücadelemiz devam ediyor tabi ama taleplerimiz reddedilmeyi geçin işleme bile alınmıyor. Taleplerimiz yok gibi değerlendiriliyor ve ret bile edilmiyor. Soruşturmayı yürütenler taleplerimizi değerlendirmiyor ve dosyamızı sürüncemede bırakıyorlar. Etkin bir soruşturma yürütülmesi için hukuk ve kadın örgütlerinin dosyaya müdahil olmalarını bekliyoruz. Taleplerimizin bir an önce kabul edilmesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: PİRHA