Özel Haber: İbrahim Nacar

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’de bulunan yaklaşık 90 bin camiye okunması için Cuma Hutbesi gönderiyor. Bu hutbeler çoğunlukla İslam dininde uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirme niteliğinde olsa da, bazen gündemde olan konularda da ele alınıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı hutbe içeriklerinde ise hassas davranarak, hutbe konusu ile ilgili verilmesi gereken örneklere kadar ayrıntılı metinler camilerle paylaşılıyor. Urfa’da bu ayrıntılı metinlerden farklı bir yol izleyen fahri imam Mehmet Emin Kutluay’ın verdiği vaazlar sosyal medyada sık sık gündem oluyor. Kutluay’ın sosyal medya ortamında paylaşılan görüntüleri binlerce kişi tarafından izleniyor.

‘Her eleştiriye açığız’

Diyar Galeria Platformu  bilgilendirme toplantısı yapıldı Diyar Galeria Platformu  bilgilendirme toplantısı yapıldı

Her cuma günü Hacı Mehmet Felhan camisinde fahri olarak imamlık yaptığını aktaran Mehmet Emin Kutluay, hutbede Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seçtiği konuyu ele aldığını, ancak detay kısımlarında Kur’an ve sünnetten destek alarak konuyu işlediğini belirtti. Bu konuda bir eksikliği giderdiğini dile getiren Kutluay “Bu güne kadar hiçbir tepki almadık, biz eleştirinin dozunu biliyoruz, eleştiri iftiraya gitmediği müddetçe insana yön veriyor. Bizi de eleştiriler oluyor, bu konuda olumlu eleştiri yapanları ayakta alkışlıyoruz. Bizim eleştirdiğimiz konu ise; biz insanlara diyoruz ki sırtınızda bir akrep dolaşıyor, biz o akrebi haber veriyoruz. Bazen akrebi haber verdiğimiz bize düşman oluyor, sanane bizim sırtımızdaki akrepten diyor. Bu sebeple bizim eleştirimiz hakikat ortaya çıksın diyedir. Gerek camide gerek cami dışında sert bir tepki ile karşılaşmadık, çünkü toplum ne olduğunu biliyor. Toplumun yanlış bulduğu şeyleri konuştuğumuz için toplun dili olmuş oluyoruz.”

‘Cuma namazına gitmeme izin vermediler’

Verdiği vaazlar sebebiyle kendisine baskılar yapıldığını ifade eden Mehmet Emin Kutluay, baskılar sebebiyle emekli olduğunu söyledi. Kutluay baskılar ile ilgili şunları söyledi: “24 sene boyunca resmi bir kurumda çalıştım ancak baskılardan dolayı EYT ile emekli olmak zorunda kaldım. Çünkü cuma namazına gitmemize kadar kısıtlandı, cuma namazına gitmek için tam gün izin yapardık, şu anki belediye başkanının talimatı ile namaza gitmemiz engellendi. Bu manada baskıların olacağını biliyoruz.”

‘İfadeye çağrıldım, tehditler alıyorum’

Fahri imamlık yaptığı camide verdiği vaazlar, sosyal medya üzerinde binlerce kişi tarafından izlenip paylaşılınca savcılık tarafından ifadeye çağrılan Kutluay, “Üzerimize baskılar oldu, ancak herhangi bir dava açılmadı. Çünkü dava açılacak bir şey yok, konuştuğumuz konular hakikat şeyler, doğru şeylerdir, konuştuğumuz şeyler kendi uydurmalarımız değil, vatandaşın sıkıntılarını biz dile getiriyoruz.  Bu güne kadar herhangi bir dava açılmadı ama baskılar ve tahditler alıyoruz.”

 Kendisine karşı eleştiri yapanların çoğu kişinin olaylara taraflı baktığını söyleyen Mehmet emin Kutluay, kimsenin siyasi görüşüne ve partisine karşı bir eleştiri yapmadığını, toplumda var olan sorunları duyurmaya çalıştığını ifade etti. Kutluay, kendisini eleştiren kesimin de, söylemese dahi kedisini doğruladıklarını dile getirdi.